Siebel forbereder ansatte på overtagelse

Med en gunstig medarbejderordning forsøger kriseramte Siebel at dæmme op for den uro, der er brudt ud blandt selskabets ansatte. Massive opkøbsrygter har fået mange ansatte til at søge væk. Den nye ordning sikrer dem særligt gode vilkår, hvis Siebel bliver opkøbt. Oracle er fortsat favorit til at overtage selskabet.

Den trængte amerikanske softwareproducent Siebel er i fuld gang med at støbe fundamentet til at lade sig opkøbe.

Selskabets bestyrelse har netop godkendt forskellige specielle gunstige fratrædelsesordninger for dets godt 5.000 medarbejdere, der betyder, at de får ekstra i godteposen, hvis selskabet bliver overtaget.

Ifølge Siebel skyldes beslutningen netop de mange opkøbs-rygter, der gennemsyrer markedet for tiden.

Uro skader firmaet

Rygterne har fået mange af Siebels medarbejdere til at søge væk fra selskabet, og de nye regler sigter mod at få medarbejderne til at falde til ro.

- Opkøbs-rygterne kan have en negativ konsekvens på medarbejdernes produktivitet og selskabets præstation, hedder det fra Siebel.

Det fremgår ikke, hvad de nye gunstige medarbejder-ordninger præcist indeholder.

Siebel presses af dalende licenssalg og ligger for tiden på det dårligste niveau siden 1998. Siebel fyrede for nylig Michael Lawrie som topchef for selskabet og indsatte i stedet George Shaheen.

På rygtebørsen bliver opkøbsivrige Oracle regnet for at være favorit til at købe Siebel.

Oacle har i de seneste år ført en meget aggressiv opkøbspolitik, der har til formål at sikre selskabet førstepladsen i konsolideringen af markedet for virksomhedssoftware.

Selskabet har i det seneste år købt både Peoplesoft og Retek og har flere gange nævnt, at selskabet også er interesseret i at købe Siebel.

Sandsynligheden, for at Oracle køber Siebel, er ikke blevet mindre, efter den tyske konkurrent SAP har meldt ud, at den ikke er interesseret i at købe Siebel.

Siebel har gradvist strammet livremmen i de seneste år, hvor antallet af medarbejdere løbende er faldet fra 8.300 i 2001 til godt 5.000 ved udgangen af 2004.

Relevant link

Siebels meddelelse til de amerikanske myndigheder

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger it-supporter til Lokal IT Servicecenter i Karup

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S