Siebel forbereder ansatte på overtagelse

Med en gunstig medarbejderordning forsøger kriseramte Siebel at dæmme op for den uro, der er brudt ud blandt selskabets ansatte. Massive opkøbsrygter har fået mange ansatte til at søge væk. Den nye ordning sikrer dem særligt gode vilkår, hvis Siebel bliver opkøbt. Oracle er fortsat favorit til at overtage selskabet.

Den trængte amerikanske softwareproducent Siebel er i fuld gang med at støbe fundamentet til at lade sig opkøbe.

Selskabets bestyrelse har netop godkendt forskellige specielle gunstige fratrædelsesordninger for dets godt 5.000 medarbejdere, der betyder, at de får ekstra i godteposen, hvis selskabet bliver overtaget.

Ifølge Siebel skyldes beslutningen netop de mange opkøbs-rygter, der gennemsyrer markedet for tiden.

Uro skader firmaet

Rygterne har fået mange af Siebels medarbejdere til at søge væk fra selskabet, og de nye regler sigter mod at få medarbejderne til at falde til ro.

- Opkøbs-rygterne kan have en negativ konsekvens på medarbejdernes produktivitet og selskabets præstation, hedder det fra Siebel.

Det fremgår ikke, hvad de nye gunstige medarbejder-ordninger præcist indeholder.

Siebel presses af dalende licenssalg og ligger for tiden på det dårligste niveau siden 1998. Siebel fyrede for nylig Michael Lawrie som topchef for selskabet og indsatte i stedet George Shaheen.

På rygtebørsen bliver opkøbsivrige Oracle regnet for at være favorit til at købe Siebel.

Oacle har i de seneste år ført en meget aggressiv opkøbspolitik, der har til formål at sikre selskabet førstepladsen i konsolideringen af markedet for virksomhedssoftware.

Selskabet har i det seneste år købt både Peoplesoft og Retek og har flere gange nævnt, at selskabet også er interesseret i at købe Siebel.

Sandsynligheden, for at Oracle køber Siebel, er ikke blevet mindre, efter den tyske konkurrent SAP har meldt ud, at den ikke er interesseret i at købe Siebel.

Siebel har gradvist strammet livremmen i de seneste år, hvor antallet af medarbejdere løbende er faldet fra 8.300 i 2001 til godt 5.000 ved udgangen af 2004.

Relevant link

Siebels meddelelse til de amerikanske myndigheder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S