Siebel forbereder ansatte på overtagelse

Med en gunstig medarbejderordning forsøger kriseramte Siebel at dæmme op for den uro, der er brudt ud blandt selskabets ansatte. Massive opkøbsrygter har fået mange ansatte til at søge væk. Den nye ordning sikrer dem særligt gode vilkår, hvis Siebel bliver opkøbt. Oracle er fortsat favorit til at overtage selskabet.

Den trængte amerikanske softwareproducent Siebel er i fuld gang med at støbe fundamentet til at lade sig opkøbe.

Selskabets bestyrelse har netop godkendt forskellige specielle gunstige fratrædelsesordninger for dets godt 5.000 medarbejdere, der betyder, at de får ekstra i godteposen, hvis selskabet bliver overtaget.

Ifølge Siebel skyldes beslutningen netop de mange opkøbs-rygter, der gennemsyrer markedet for tiden.

Uro skader firmaet

Rygterne har fået mange af Siebels medarbejdere til at søge væk fra selskabet, og de nye regler sigter mod at få medarbejderne til at falde til ro.

- Opkøbs-rygterne kan have en negativ konsekvens på medarbejdernes produktivitet og selskabets præstation, hedder det fra Siebel.

Det fremgår ikke, hvad de nye gunstige medarbejder-ordninger præcist indeholder.

Siebel presses af dalende licenssalg og ligger for tiden på det dårligste niveau siden 1998. Siebel fyrede for nylig Michael Lawrie som topchef for selskabet og indsatte i stedet George Shaheen.

På rygtebørsen bliver opkøbsivrige Oracle regnet for at være favorit til at købe Siebel.

Oacle har i de seneste år ført en meget aggressiv opkøbspolitik, der har til formål at sikre selskabet førstepladsen i konsolideringen af markedet for virksomhedssoftware.

Selskabet har i det seneste år købt både Peoplesoft og Retek og har flere gange nævnt, at selskabet også er interesseret i at købe Siebel.

Sandsynligheden, for at Oracle køber Siebel, er ikke blevet mindre, efter den tyske konkurrent SAP har meldt ud, at den ikke er interesseret i at købe Siebel.

Siebel har gradvist strammet livremmen i de seneste år, hvor antallet af medarbejdere løbende er faldet fra 8.300 i 2001 til godt 5.000 ved udgangen af 2004.

Relevant link

Siebels meddelelse til de amerikanske myndigheder

Annonce

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Annonceindlæg fra Partnertekst

Sådan bliver 5G en reel bredbåndsløsning i danske hjem

5G er for længst gået fra buzzword til reel infrastruktur, også i almindelige husstande.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S