Erhvervslivet jubler over ny Schrems II-aftale, mens Max Schrems gør klar til endnu en runde ved EU-domstolen

Mens der er glæde at spore i branchen, gør Max Schrems og NOYB klar til at teste den nye dataoverførselsaftale mellem EU og USA ved domstolene.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om reaktionerne på den nye Schrems II-aftale.
  • Læs om Max Schrems forberedelser på en ny retssag.
741
3:45 min
Mandag annoncerede EU-kommissær Didier Reynders, at EU har underskrevet en dataoverførselsaftale med USA. Derved er Schrems II nu løst, da EU nu mener, at USA er tilstrækkelig sikker i forhold til håndtering af europæiske data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job