Microsoft: Kinesiske hackere er brudt ind i mail-konti hos den amerikanske regering

En kinesisk hackergruppe har fået adgang e-mails tilknyttet ansatte i den amerikanske regering, meddeler Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Sam Torres/Unsplash)

Kinesiske hackere, som havde til hensigt at indsamle efterretninger om USA, fik adgang til den amerikanske e-mail-konti for ansatte i den amerikanske regering, afslørede Microsoft tirsdag aften.

Det skriver New York Times.

Der var tale om målrettede angreb, hvor hackerne gik efter specifikke mål i stedet for at angribe bredt. Adam Hodge, en talsmand for Det Hvide Hus' Nationale Sikkerhedsråd, sagde ifølge medier, at ingen klassificerede netværk var blevet påvirket.

Microsoft meddeler, at der var omkring 25 organisationer, inklusive statslige agenturer, blevet kompromitteret af hackergruppen, som brugte forfalskede autentificeringstokens for at få adgang til individuelle e-mail-konti.

Hackerne havde adgang til nogle af kontiene i en hel måned, før det blev opdaget.

Ifølge Microsoft Executive Vice President, Charlie Bell, tyder det på, at den kinesiske hackergruppe enten var en del af Beijings efterretningstjeneste eller arbejdede for den – altså at der var atle om statstilknyttede hackere.

"Vi vurderer, at denne modstander er fokuseret på spionage, såsom at få adgang til e-mail-systemer til efterretningsindsamling," skrev Charlie Bell i et blogindlæg tirsdag aften.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S