Bog: Fear and loathing in Silicon Valley

Klassisk bog om startup-kulturen under den vildeste periode af dotcom-bølgen er stadig værd at læse.

Artikel top billede

I bogen “Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts” beretter udvikleren Ellen Ullman på levende og stærkt underholdende vis, hvordan det var at gennemleve en af de vildeste perioder i IT-branchens historie – nemlig dotcom-bølgen. Endda set fra gulvet i Silicon Valley, hvor det gik hårdest for sig.

Men hvor de fleste andre bøger om emnet har fokus på kapitalindsprøjtninger og drømme om aktier og rigdom, bliver det hos Ullman mere personligt.

Hun fortæller ikke blot om, hvordan det var at arbejde i dage og uger ud i én køre med kolleger, man kom helt ekstremt tæt på – blot for en dag at se dem gå ud af døren og aldrig vende tilbage.

Men også om, hvordan firmaer blev, købt, solgt og lukket i ét væk, mens medarbejdere blev sendt på gaden med minutters varsel. For sådan var vilkårene.

Forfatteren beretter også om, hvordan det var at bygge helt nye IT-redskaber fra bunden under ekstremt tidspres. Hvor en konstant frygt for ikke at være helt skarp nok var fast følgesvend, og hvor man aldrig helt vidste, om man var på vej ud ad det rigtige spor eller ind i en blindgyde.

I bogen kommer man endda med hele vejen med ind i dobbeltsengen, hvor snakken – når den intime praktik altså er overstået – hurtigt faldt på, hvordan man bedst greb IT-tekniske udfordringer an.

Det lyder måske alt sammen lidt syret, og det er det nogle gange også. Men også stærkt læsværdigt, og The Verge kårede for få uger siden den mere end ti år gamle Close to the Machine som en af de bedste tech-bøger, der nogensinde er skrevet.

Titel: Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts / Forfatter: Ellen Ullman

Annonce

Carl Ras A/S

Digital Tech Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job