Bog: Fear and loathing in Silicon Valley

Klassisk bog om startup-kulturen under den vildeste periode af dotcom-bølgen er stadig værd at læse.

Artikel top billede

I bogen “Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts” beretter udvikleren Ellen Ullman på levende og stærkt underholdende vis, hvordan det var at gennemleve en af de vildeste perioder i IT-branchens historie – nemlig dotcom-bølgen. Endda set fra gulvet i Silicon Valley, hvor det gik hårdest for sig.

Men hvor de fleste andre bøger om emnet har fokus på kapitalindsprøjtninger og drømme om aktier og rigdom, bliver det hos Ullman mere personligt.

Hun fortæller ikke blot om, hvordan det var at arbejde i dage og uger ud i én køre med kolleger, man kom helt ekstremt tæt på – blot for en dag at se dem gå ud af døren og aldrig vende tilbage.

Men også om, hvordan firmaer blev, købt, solgt og lukket i ét væk, mens medarbejdere blev sendt på gaden med minutters varsel. For sådan var vilkårene.

Forfatteren beretter også om, hvordan det var at bygge helt nye IT-redskaber fra bunden under ekstremt tidspres. Hvor en konstant frygt for ikke at være helt skarp nok var fast følgesvend, og hvor man aldrig helt vidste, om man var på vej ud ad det rigtige spor eller ind i en blindgyde.

I bogen kommer man endda med hele vejen med ind i dobbeltsengen, hvor snakken – når den intime praktik altså er overstået – hurtigt faldt på, hvordan man bedst greb IT-tekniske udfordringer an.

Det lyder måske alt sammen lidt syret, og det er det nogle gange også. Men også stærkt læsværdigt, og The Verge kårede for få uger siden den mere end ti år gamle Close to the Machine som en af de bedste tech-bøger, der nogensinde er skrevet.

Titel: Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts / Forfatter: Ellen Ullman

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S