Bog: Fear and loathing in Silicon Valley

Klassisk bog om startup-kulturen under den vildeste periode af dotcom-bølgen er stadig værd at læse.

Artikel top billede

I bogen “Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts” beretter udvikleren Ellen Ullman på levende og stærkt underholdende vis, hvordan det var at gennemleve en af de vildeste perioder i IT-branchens historie – nemlig dotcom-bølgen. Endda set fra gulvet i Silicon Valley, hvor det gik hårdest for sig.

Men hvor de fleste andre bøger om emnet har fokus på kapitalindsprøjtninger og drømme om aktier og rigdom, bliver det hos Ullman mere personligt.

Hun fortæller ikke blot om, hvordan det var at arbejde i dage og uger ud i én køre med kolleger, man kom helt ekstremt tæt på – blot for en dag at se dem gå ud af døren og aldrig vende tilbage.

Men også om, hvordan firmaer blev, købt, solgt og lukket i ét væk, mens medarbejdere blev sendt på gaden med minutters varsel. For sådan var vilkårene.

Forfatteren beretter også om, hvordan det var at bygge helt nye IT-redskaber fra bunden under ekstremt tidspres. Hvor en konstant frygt for ikke at være helt skarp nok var fast følgesvend, og hvor man aldrig helt vidste, om man var på vej ud ad det rigtige spor eller ind i en blindgyde.

I bogen kommer man endda med hele vejen med ind i dobbeltsengen, hvor snakken – når den intime praktik altså er overstået – hurtigt faldt på, hvordan man bedst greb IT-tekniske udfordringer an.

Det lyder måske alt sammen lidt syret, og det er det nogle gange også. Men også stærkt læsværdigt, og The Verge kårede for få uger siden den mere end ti år gamle Close to the Machine som en af de bedste tech-bøger, der nogensinde er skrevet.

Titel: Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts / Forfatter: Ellen Ullman

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Platform Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Data Insights Lead

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S