Bog: Fear and loathing in Silicon Valley

Klassisk bog om startup-kulturen under den vildeste periode af dotcom-bølgen er stadig værd at læse.

Artikel top billede

I bogen “Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts” beretter udvikleren Ellen Ullman på levende og stærkt underholdende vis, hvordan det var at gennemleve en af de vildeste perioder i IT-branchens historie – nemlig dotcom-bølgen. Endda set fra gulvet i Silicon Valley, hvor det gik hårdest for sig.

Men hvor de fleste andre bøger om emnet har fokus på kapitalindsprøjtninger og drømme om aktier og rigdom, bliver det hos Ullman mere personligt.

Hun fortæller ikke blot om, hvordan det var at arbejde i dage og uger ud i én køre med kolleger, man kom helt ekstremt tæt på – blot for en dag at se dem gå ud af døren og aldrig vende tilbage.

Men også om, hvordan firmaer blev, købt, solgt og lukket i ét væk, mens medarbejdere blev sendt på gaden med minutters varsel. For sådan var vilkårene.

Forfatteren beretter også om, hvordan det var at bygge helt nye IT-redskaber fra bunden under ekstremt tidspres. Hvor en konstant frygt for ikke at være helt skarp nok var fast følgesvend, og hvor man aldrig helt vidste, om man var på vej ud ad det rigtige spor eller ind i en blindgyde.

I bogen kommer man endda med hele vejen med ind i dobbeltsengen, hvor snakken – når den intime praktik altså er overstået – hurtigt faldt på, hvordan man bedst greb IT-tekniske udfordringer an.

Det lyder måske alt sammen lidt syret, og det er det nogle gange også. Men også stærkt læsværdigt, og The Verge kårede for få uger siden den mere end ti år gamle Close to the Machine som en af de bedste tech-bøger, der nogensinde er skrevet.

Titel: Close to the Machine: Technophilia and Its Discomforts / Forfatter: Ellen Ullman

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS