Top 100-vinder deler butikken i to

It-virksomheden Omada skiller konsulentforretningen ud i et selvstændigt datterselskab og kører videre som rent softwareudviklingsselskab. Hellerup-virksomheden, der vandt Computerworlds Top 100 og Regeringens Iværksætterpris sidste år, har desuden indledt samarbejde med international distributør.

Den i 2004 så hæderkronede it-virksomhed Omada deler virksomheden i to.

Hellerup-virksomheden, der sidste år blev kåret til landets dygtigste i Computerworlds Top 100 og kort efter også fik Regeringens Iværksætterpris, har etableret datterselskabet Omada Services og flytter 10 mand fra moder til datter.

Omada Services skal forsætte Omadas konsulentforretning med økonomisystemet SAP, mens moderselskabet fortsætter med 14 mand som et rent softwareudviklingsselskab.

- Der er forskel på at drive softwarevirksomhed og konsulentvirksomhed og den måde man bygger partnerkanaler op, siger administrerende direktør Morten Boel Sigurdsson om baggrunden.

Omada er i fuld gang med at opbygge et partner-netværk til salg af det seneste produkt, et processtyringsværktøj med Microsofts .Net-teknologi som platform.

I den forbindelse foretrækker Microsoft-partnerne ifølge direktøren at handle med et rent softwareselskab.

Mangler det store boost

Målsætningen om at skabe vækst er uændret, nu er den bare gældende i to virksomheder.

Omada A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste15,518,7
Resultat af primær drift (EBIT)4,89,4
Resultat før skat 6,29,5
Resultat4,36,6
Egenkapital16,415,1
Antal ansatte1214
Omada har i 2004 haft en vækst på omkring 10 procent i omsætningen, oplyser direktøren.

Der har helt efter planen været investeret i at udvikle på det nye produkt og opbygge virksomheden, og det er ifølge Morten Boel Sigurdsson baggrunden for, at indtjeningen er lidt lavere end sidste år.

Ifølge direktøren går det "rigtig godt" med afsætningen af begge Omadas produkter, og kravet er et bedre resultat i 2005, oplyser han.

- Vi mangler stadig det her boost, men alle parametre peger i den rigtige retning, siger Morten Boel Sigurdsson.

Omada kører blandt andet i øjeblikket et samarbejde med en unavngiven global distributør, som formodentlig ender ud i et formaliseret partnersamarbejde, oplyser direktøren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune