Top 100-vinder deler butikken i to

It-virksomheden Omada skiller konsulentforretningen ud i et selvstændigt datterselskab og kører videre som rent softwareudviklingsselskab. Hellerup-virksomheden, der vandt Computerworlds Top 100 og Regeringens Iværksætterpris sidste år, har desuden indledt samarbejde med international distributør.

Den i 2004 så hæderkronede it-virksomhed Omada deler virksomheden i to.

Hellerup-virksomheden, der sidste år blev kåret til landets dygtigste i Computerworlds Top 100 og kort efter også fik Regeringens Iværksætterpris, har etableret datterselskabet Omada Services og flytter 10 mand fra moder til datter.

Omada Services skal forsætte Omadas konsulentforretning med økonomisystemet SAP, mens moderselskabet fortsætter med 14 mand som et rent softwareudviklingsselskab.

- Der er forskel på at drive softwarevirksomhed og konsulentvirksomhed og den måde man bygger partnerkanaler op, siger administrerende direktør Morten Boel Sigurdsson om baggrunden.

Omada er i fuld gang med at opbygge et partner-netværk til salg af det seneste produkt, et processtyringsværktøj med Microsofts .Net-teknologi som platform.

I den forbindelse foretrækker Microsoft-partnerne ifølge direktøren at handle med et rent softwareselskab.

Mangler det store boost

Målsætningen om at skabe vækst er uændret, nu er den bare gældende i to virksomheder.

Omada A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste15,518,7
Resultat af primær drift (EBIT)4,89,4
Resultat før skat 6,29,5
Resultat4,36,6
Egenkapital16,415,1
Antal ansatte1214
Omada har i 2004 haft en vækst på omkring 10 procent i omsætningen, oplyser direktøren.

Der har helt efter planen været investeret i at udvikle på det nye produkt og opbygge virksomheden, og det er ifølge Morten Boel Sigurdsson baggrunden for, at indtjeningen er lidt lavere end sidste år.

Ifølge direktøren går det "rigtig godt" med afsætningen af begge Omadas produkter, og kravet er et bedre resultat i 2005, oplyser han.

- Vi mangler stadig det her boost, men alle parametre peger i den rigtige retning, siger Morten Boel Sigurdsson.

Omada kører blandt andet i øjeblikket et samarbejde med en unavngiven global distributør, som formodentlig ender ud i et formaliseret partnersamarbejde, oplyser direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen