Top 100-vinder deler butikken i to

It-virksomheden Omada skiller konsulentforretningen ud i et selvstændigt datterselskab og kører videre som rent softwareudviklingsselskab. Hellerup-virksomheden, der vandt Computerworlds Top 100 og Regeringens Iværksætterpris sidste år, har desuden indledt samarbejde med international distributør.

Den i 2004 så hæderkronede it-virksomhed Omada deler virksomheden i to.

Hellerup-virksomheden, der sidste år blev kåret til landets dygtigste i Computerworlds Top 100 og kort efter også fik Regeringens Iværksætterpris, har etableret datterselskabet Omada Services og flytter 10 mand fra moder til datter.

Omada Services skal forsætte Omadas konsulentforretning med økonomisystemet SAP, mens moderselskabet fortsætter med 14 mand som et rent softwareudviklingsselskab.

- Der er forskel på at drive softwarevirksomhed og konsulentvirksomhed og den måde man bygger partnerkanaler op, siger administrerende direktør Morten Boel Sigurdsson om baggrunden.

Omada er i fuld gang med at opbygge et partner-netværk til salg af det seneste produkt, et processtyringsværktøj med Microsofts .Net-teknologi som platform.

I den forbindelse foretrækker Microsoft-partnerne ifølge direktøren at handle med et rent softwareselskab.

Mangler det store boost

Målsætningen om at skabe vækst er uændret, nu er den bare gældende i to virksomheder.

Omada A/S Årsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttofortjeneste15,518,7
Resultat af primær drift (EBIT)4,89,4
Resultat før skat 6,29,5
Resultat4,36,6
Egenkapital16,415,1
Antal ansatte1214
Omada har i 2004 haft en vækst på omkring 10 procent i omsætningen, oplyser direktøren.

Der har helt efter planen været investeret i at udvikle på det nye produkt og opbygge virksomheden, og det er ifølge Morten Boel Sigurdsson baggrunden for, at indtjeningen er lidt lavere end sidste år.

Ifølge direktøren går det "rigtig godt" med afsætningen af begge Omadas produkter, og kravet er et bedre resultat i 2005, oplyser han.

- Vi mangler stadig det her boost, men alle parametre peger i den rigtige retning, siger Morten Boel Sigurdsson.

Omada kører blandt andet i øjeblikket et samarbejde med en unavngiven global distributør, som formodentlig ender ud i et formaliseret partnersamarbejde, oplyser direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job