Skaberne af Pegasus-spyware: Vi ville bare redde liv

I et israelsk studie kortlægger forskere, hvordan NSO Group - skaberne af det berygtede Pegasus-spyware - i deres kommunikation har legitimeret deres kontroversielle overvågningsprodukt.

Artikel top billede

(Foto: Shutter_M /)

Det var et råb om hjælp fra det israelske spionagentur, der fik NSO Group til at sætte sit Pegasus-spyware til rådighed for en omfattende masseovervågning, som i 2021 førte til afsløringen af, at softwaren havde været brugt til at udspionere flere hundrede systemkritikere, politikere og journalister.

Pegasus er et hackerværktøj, som giver brugen adgang til at hacke et enormt antal ofre gennem deres smartphones.

"For os som israelere, der hørte at vores teknologi kunne redde liv, sagde vi øjeblikkeligt: "Fortæl os hvad I har brug for, så gør vi det," lød det fra selskabets daværende CEO Shalev Hulio, da man dengang skulle forsvare hvordan mere end 50.000 mennesker var blevet ofre for softwaren.

Det skriver mediet Radar, der henviser til et forskningspapir, som er udarbejdet af israelske forskere, som stiller skarp på den retorik og historieopbygning, som NSO Group har benyttet i arbejdet med at legitimere sine handlinger i forbindelse med sagen.

De to forskere, der har lavet undersøgelsen hedder Dan M. Kotliar og Elinor Carmi, og de fremhæver selv en række usædvanlige metoder i kommunikationsstrategien om sagen:

For det første, siger de to sociologer, har NSO Group givet mange interview og oprettede en hjemmeside dedikeret til emnet - hvilket skulle være særligt usædvanligt i den ellers hemmelighedsfulde efterretningsindustri.

Desuden har selskabet kastet bebrejdelserne videre til brugerne og kunderne af appen.

Og i flere interviews er produktet også fremhævet som ét der har redddet flere liv, når efterretningstjenester har brugt det.

I bund og grund, så er det store argument for NSO Group, at de - som de gode - har været nødt til at bryde loven, for at stoppe de onde, som bryder loven.

Du kan finde hele rapporten her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S