Harddisk var fyldt op: Lagde 12 ud af 14 Toyota-fabrikker ned

Pladsmangel på en harddisk under en rutine-servicering udløste produktion-koks for millioner dollar.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Den 27. august løb en afgørende harddisk i Toyotas produktionsapparat tom for plads.

En hændelse der skulle vise sig at få næsten alle tandhjul i klodens største bilproducent til at gå helt i stå frem til 29 august.

Den overfyldte harddisk forårsagede en ukendt systemfejl, der fik 12 af selskabets 14 japanske fabrikker til at indstille produktionen.

Fejlen udløste en dalig underproduktion på omkring 13.000 biler, skriver netmediet Bleeping Computer.

Hændelsen skete efter hvad der skulle være en rutinemæssig servicering af selskabets it-systemer 27 august. Under operationen skulle data organiseres og defragmenteres, men da systemet løb tør for plads under operationen, udløste det en fejl, der lukkede ned for produktionen, lyder det i en forklaring fra selskabet.

Den manglende plads vurderes at have skabt forsinkelser for flere millioner dollar i Toyotas produktionsplaner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job