Harddisk var fyldt op: Lagde 12 ud af 14 Toyota-fabrikker ned

Pladsmangel på en harddisk under en rutine-servicering udløste produktion-koks for millioner dollar.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Den 27. august løb en afgørende harddisk i Toyotas produktionsapparat tom for plads.

En hændelse der skulle vise sig at få næsten alle tandhjul i klodens største bilproducent til at gå helt i stå frem til 29 august.

Den overfyldte harddisk forårsagede en ukendt systemfejl, der fik 12 af selskabets 14 japanske fabrikker til at indstille produktionen.

Fejlen udløste en dalig underproduktion på omkring 13.000 biler, skriver netmediet Bleeping Computer.

Hændelsen skete efter hvad der skulle være en rutinemæssig servicering af selskabets it-systemer 27 august. Under operationen skulle data organiseres og defragmenteres, men da systemet løb tør for plads under operationen, udløste det en fejl, der lukkede ned for produktionen, lyder det i en forklaring fra selskabet.

Den manglende plads vurderes at have skabt forsinkelser for flere millioner dollar i Toyotas produktionsplaner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S