Harddisk var fyldt op: Lagde 12 ud af 14 Toyota-fabrikker ned

Pladsmangel på en harddisk under en rutine-servicering udløste produktion-koks for millioner dollar.

Artikel top billede

(Foto: Toyota)

Den 27. august løb en afgørende harddisk i Toyotas produktionsapparat tom for plads.

En hændelse der skulle vise sig at få næsten alle tandhjul i klodens største bilproducent til at gå helt i stå frem til 29 august.

Den overfyldte harddisk forårsagede en ukendt systemfejl, der fik 12 af selskabets 14 japanske fabrikker til at indstille produktionen.

Fejlen udløste en dalig underproduktion på omkring 13.000 biler, skriver netmediet Bleeping Computer.

Hændelsen skete efter hvad der skulle være en rutinemæssig servicering af selskabets it-systemer 27 august. Under operationen skulle data organiseres og defragmenteres, men da systemet løb tør for plads under operationen, udløste det en fejl, der lukkede ned for produktionen, lyder det i en forklaring fra selskabet.

Den manglende plads vurderes at have skabt forsinkelser for flere millioner dollar i Toyotas produktionsplaner.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job