Streaming: Anden sæson på vej om Asgårds løgnagtige halvgud

Endelig kan vi få lov at nyde endnu en omgang med én af Asgårds mest kendte bedragere, Loke, der som sædvanlig spilles af Tom Hiddleston.

Artikel top billede

Det er efterhånden noget tid siden, at Disney lancerede en serie om halvguden Loke, og derfor er det da også på tide, at der nu er en ny sæson på trapperne.

I første sæson, der var en af de bedre Marvelserier, stiftede vi bekendtskab med den bureaukratiske organisation TVA (Time Variance Authority), der ad flere omgange kom op at toppes med ‘Unodernes gud’ på grund af hans lemfældige omgang med tid og rum.

Desværre varede sæsonen kun seks episoder, men var til gengæld et hit, og nu lader Disney endnu en sæson rulle af stablen.

Den udkommer allerede 6. oktober på Disney+ og er tilsvarende på seks afsnit.

Handlinger foregår umiddelbart hvor første sæson slap – nemlig hos TVA. Her er Loke begyndt at opleve fænomenet ”timeslipping”, hvor man på mystisk vis suges gennem tid og rum.

Men hvad det så nærmere er og hvordan man får styr på sådan noget, er bl.a. op til Loke og hans allierede tage sig af.

Han skal samtidig bakse med, at erobreren Kang kigger forbi.

Serien fortsætter med Tom Hiddleston i hovedrollen, og han akkompagneres også stadig af Owen Wilson og Sophia Di Martino som henholdsvis kontorarbejderen Mobius M. Mobius og Lokes kvindelige udgave Sylvie.

Du kan se traileren til den nye sæson her.

Titel: Loki

Sæson 1 kan streames på Disney +, sæson 2 har premiere 6. oktober.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS