Streaming: Anden sæson på vej om Asgårds løgnagtige halvgud

Endelig kan vi få lov at nyde endnu en omgang med én af Asgårds mest kendte bedragere, Loke, der som sædvanlig spilles af Tom Hiddleston.

Artikel top billede

Det er efterhånden noget tid siden, at Disney lancerede en serie om halvguden Loke, og derfor er det da også på tide, at der nu er en ny sæson på trapperne.

I første sæson, der var en af de bedre Marvelserier, stiftede vi bekendtskab med den bureaukratiske organisation TVA (Time Variance Authority), der ad flere omgange kom op at toppes med ‘Unodernes gud’ på grund af hans lemfældige omgang med tid og rum.

Desværre varede sæsonen kun seks episoder, men var til gengæld et hit, og nu lader Disney endnu en sæson rulle af stablen.

Den udkommer allerede 6. oktober på Disney+ og er tilsvarende på seks afsnit.

Handlinger foregår umiddelbart hvor første sæson slap – nemlig hos TVA. Her er Loke begyndt at opleve fænomenet ”timeslipping”, hvor man på mystisk vis suges gennem tid og rum.

Men hvad det så nærmere er og hvordan man får styr på sådan noget, er bl.a. op til Loke og hans allierede tage sig af.

Han skal samtidig bakse med, at erobreren Kang kigger forbi.

Serien fortsætter med Tom Hiddleston i hovedrollen, og han akkompagneres også stadig af Owen Wilson og Sophia Di Martino som henholdsvis kontorarbejderen Mobius M. Mobius og Lokes kvindelige udgave Sylvie.

Du kan se traileren til den nye sæson her.

Titel: Loki

Sæson 1 kan streames på Disney +, sæson 2 har premiere 6. oktober.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg