Streaming: Anden sæson på vej om Asgårds løgnagtige halvgud

Endelig kan vi få lov at nyde endnu en omgang med én af Asgårds mest kendte bedragere, Loke, der som sædvanlig spilles af Tom Hiddleston.

Artikel top billede

Det er efterhånden noget tid siden, at Disney lancerede en serie om halvguden Loke, og derfor er det da også på tide, at der nu er en ny sæson på trapperne.

I første sæson, der var en af de bedre Marvelserier, stiftede vi bekendtskab med den bureaukratiske organisation TVA (Time Variance Authority), der ad flere omgange kom op at toppes med ‘Unodernes gud’ på grund af hans lemfældige omgang med tid og rum.

Desværre varede sæsonen kun seks episoder, men var til gengæld et hit, og nu lader Disney endnu en sæson rulle af stablen.

Den udkommer allerede 6. oktober på Disney+ og er tilsvarende på seks afsnit.

Handlinger foregår umiddelbart hvor første sæson slap – nemlig hos TVA. Her er Loke begyndt at opleve fænomenet ”timeslipping”, hvor man på mystisk vis suges gennem tid og rum.

Men hvad det så nærmere er og hvordan man får styr på sådan noget, er bl.a. op til Loke og hans allierede tage sig af.

Han skal samtidig bakse med, at erobreren Kang kigger forbi.

Serien fortsætter med Tom Hiddleston i hovedrollen, og han akkompagneres også stadig af Owen Wilson og Sophia Di Martino som henholdsvis kontorarbejderen Mobius M. Mobius og Lokes kvindelige udgave Sylvie.

Du kan se traileren til den nye sæson her.

Titel: Loki

Sæson 1 kan streames på Disney +, sæson 2 har premiere 6. oktober.

Annonce

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network