Streaming: Anden sæson på vej om Asgårds løgnagtige halvgud

Endelig kan vi få lov at nyde endnu en omgang med én af Asgårds mest kendte bedragere, Loke, der som sædvanlig spilles af Tom Hiddleston.

Artikel top billede

Det er efterhånden noget tid siden, at Disney lancerede en serie om halvguden Loke, og derfor er det da også på tide, at der nu er en ny sæson på trapperne.

I første sæson, der var en af de bedre Marvelserier, stiftede vi bekendtskab med den bureaukratiske organisation TVA (Time Variance Authority), der ad flere omgange kom op at toppes med ‘Unodernes gud’ på grund af hans lemfældige omgang med tid og rum.

Desværre varede sæsonen kun seks episoder, men var til gengæld et hit, og nu lader Disney endnu en sæson rulle af stablen.

Den udkommer allerede 6. oktober på Disney+ og er tilsvarende på seks afsnit.

Handlinger foregår umiddelbart hvor første sæson slap – nemlig hos TVA. Her er Loke begyndt at opleve fænomenet ”timeslipping”, hvor man på mystisk vis suges gennem tid og rum.

Men hvad det så nærmere er og hvordan man får styr på sådan noget, er bl.a. op til Loke og hans allierede tage sig af.

Han skal samtidig bakse med, at erobreren Kang kigger forbi.

Serien fortsætter med Tom Hiddleston i hovedrollen, og han akkompagneres også stadig af Owen Wilson og Sophia Di Martino som henholdsvis kontorarbejderen Mobius M. Mobius og Lokes kvindelige udgave Sylvie.

Du kan se traileren til den nye sæson her.

Titel: Loki

Sæson 1 kan streames på Disney +, sæson 2 har premiere 6. oktober.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Patent- og Varemærkestyrelsen

Forretningsanalytiker

Københavnsområdet

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S