Google fordobler: Alle Chromebooks vil fremover blive sikkerhedsopdateret i 10 år

Google fordobler antallet af år, hvor selskabet vil sikkerhedsopdatere Chromebooks. Se listen over udløbsdatoer for alle de mange Chromebook-modeller.

Artikel top billede

(Foto: Asus PR)

Anvender du en Chromebook fra Google, kan du fra næste år anvende din computer i markant længere tid, inden du behøver at bekymre dig om dens sikkerheds-niveau.

Google fordobler nemlig fra 2024 antallet af år, hvor selskabet vil udsende månedlige sikkerheds-opdateringer til Chromebook-computerne.

Det betyder, at de enkelte Chromebook-computere fremover vil blive opdateret hver måned i 10 år og ikke, som det hidtil har været tilfældet, i mindst fem år.

De 10 år support kommer til at gælde for alle Chrome-computere, som er produceret fra 2021 og frem. De tæller Chromebook, Chromebox, Chromebase og Chromebit-baserede computere, lyder det fra Google.

“Forbedringerne vil automatisk forlænge anvendelsestiden for din Chromebook ved at sikre øget sikkerhed og stabilitet i 10 år efter lanceringen,” meddeler Google.

Chromebook-computere er som bekendt muskel-svage og relativt billige bærbare computere, som kører på Googles styresystem ChromeOS, og som er baseret på konstants online-adgang, da funktioner, lager og lignende ligger i clouden og ikke på den enkelte enhed.

Chromebook-computerne produceres af 55 producenter over hele verden som eksempelvis Dell, Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo, LG, Medion og mange andre.

Du kan på denne liste fra Google se, hvornår supporten for de enkelte Chromebook-computere fra alle producenterne vil stoppe.

Annonce

Banedanmark

IT-projektleder til SAP i Banedanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S