Google fordobler: Alle Chromebooks vil fremover blive sikkerhedsopdateret i 10 år

Google fordobler antallet af år, hvor selskabet vil sikkerhedsopdatere Chromebooks. Se listen over udløbsdatoer for alle de mange Chromebook-modeller.

Artikel top billede

(Foto: Asus PR)

Anvender du en Chromebook fra Google, kan du fra næste år anvende din computer i markant længere tid, inden du behøver at bekymre dig om dens sikkerheds-niveau.

Google fordobler nemlig fra 2024 antallet af år, hvor selskabet vil udsende månedlige sikkerheds-opdateringer til Chromebook-computerne.

Det betyder, at de enkelte Chromebook-computere fremover vil blive opdateret hver måned i 10 år og ikke, som det hidtil har været tilfældet, i mindst fem år.

De 10 år support kommer til at gælde for alle Chrome-computere, som er produceret fra 2021 og frem. De tæller Chromebook, Chromebox, Chromebase og Chromebit-baserede computere, lyder det fra Google.

“Forbedringerne vil automatisk forlænge anvendelsestiden for din Chromebook ved at sikre øget sikkerhed og stabilitet i 10 år efter lanceringen,” meddeler Google.

Chromebook-computere er som bekendt muskel-svage og relativt billige bærbare computere, som kører på Googles styresystem ChromeOS, og som er baseret på konstants online-adgang, da funktioner, lager og lignende ligger i clouden og ikke på den enkelte enhed.

Chromebook-computerne produceres af 55 producenter over hele verden som eksempelvis Dell, Acer, Asus, Fujitsu, Lenovo, LG, Medion og mange andre.

Du kan på denne liste fra Google se, hvornår supporten for de enkelte Chromebook-computere fra alle producenterne vil stoppe.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job