TDC vil stævne staten: Vil have erstatning efter Huawei-forbud

TDC Net vil have erstatning fra den danske stat efter, at Center for Cybersikkerhed tidligere på året traf afgørelse om, at TDC skal udfase sit samarbejde med Huawei af sikkerhedshensyn.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor vil TDC Net stævne den danske stat.
448
2:15 min
I slutningen af april måned i år, kom det frem, at Center for Cybersikkerhed (CFCS) havde truffet afgørelse om, at TDC Net skal udfase sit samarbejde med kinesiske Huawei omkring TDC's centrale datakabler (DWDM).

Påbuddet skete med hjemmel i den såkaldte telesikkerhedslov, der trådte i kraft i 2021, og som har til formål at beskytte Danmark og den danske teleinfrastruktur mod fremmed magter.

Udfasningen af Huawei-udstyret skal være på plads inden 1. januar 2027.

Derfor vil TDC Net nu stævne den danske stat og kræve erstatning.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job