TDC vil stævne staten: Vil have erstatning efter Huawei-forbud

TDC Net vil have erstatning fra den danske stat efter, at Center for Cybersikkerhed tidligere på året traf afgørelse om, at TDC skal udfase sit samarbejde med Huawei af sikkerhedshensyn.

Artikel top billede

(Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor vil TDC Net stævne den danske stat.
448
2:15 min
I slutningen af april måned i år, kom det frem, at Center for Cybersikkerhed (CFCS) havde truffet afgørelse om, at TDC Net skal udfase sit samarbejde med kinesiske Huawei omkring TDC's centrale datakabler (DWDM).

Påbuddet skete med hjemmel i den såkaldte telesikkerhedslov, der trådte i kraft i 2021, og som har til formål at beskytte Danmark og den danske teleinfrastruktur mod fremmed magter.

Udfasningen af Huawei-udstyret skal være på plads inden 1. januar 2027.

Derfor vil TDC Net nu stævne den danske stat og kræve erstatning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S