Artikel top billede

(Foto: KMD)

Så tungt dominerer Atea og KMD markedet for offentlige udbud: ”Når store spillere først har fået etableret sig, er det svært at ændre”

Atea og KMD er tilsammen større end den samlede top-10 liste over de største leverandører af offentligt it. Siden 2014 har de domineret det offentlige it-marked - og om ti år gør de det formentligt stadig, forklarer udbudsekspert.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • KMD's monopolopbrud er i dag erstattet af et nyt
  • De store leverandører er ikke bedre
625
3:15 min
KMD og Atea omsatte tilsammen for minimum 3,4 milliarder kroner i 2022 alene ved at sælge it til det offentlige.

Det er mere end hvad, hele den øvrige top-10 liste over de største offentlige it-leverandører – Kombit, Netcompany, Comm2ig, Dustin og Systematic, Twoday, CGI og Epic Copenhagen - sammenlagt solgte offentlig it for i 2022.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor forlod Peter Møllebjerg Andersen CIO-jobbet i Flügger: Får særlig opgave i stor dansk energivirksomhed

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Dinero har kanon-vækst – men nu sætter Thorborg foden ned og indfører ansættelsesstop

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske virksomheder har pludselig lynende travlt med at blive klar med NIS2: Regeringen 'strammer skruen,' lyder kritikken

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En af verdens største router-producenter advarer om kritiske sikkerhedshuller – opdater din router nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft opretter splinterny division og får ny øverste chef på partnerfronten