It-leverandører udnytter inflation til at hæve priserne langt mere, end hvad der er berettiget

"At skifte leverandør kan vise sig at være det eneste, der virker mod de her ublu prisstigninger," siger rådgivningsekspert. Se hvor Microsoft, Oracle og SAP har hævet priserne.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Oracle: "Ingen kommentarer"
  • Microsoft: "Vores priser er konkurrencedygtige"
  • SAP: "Denne stigning er første gang i næsten et årti"
701
3:30 min
De seneste år har softwareleverandørerne hævet priserne betragteligt på både indkøb af ny software og på eksisterende aftaler.

Skylden skydes typisk på inflation, rentestigninger og valuta-svingninger.

Men i langt de fleste tilfælde er der tale om udnyttelse af den makroøkonomiske situation, da omkostningerne ved at levere og servicere software slet ikke er steget i samme grad, som de prisstigninger, som leverandørerne melder ud.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S