IBM's sundhedssatsning giver røde tal

IBMs særlige kompetencecenter for sundheds-it i Danmark, selskabet Acure, har voldsom vækst men må også sluge den bitre pille fra et negativt årsresultat. Utilfredsstillende, skriver ledelsen i regnskabet, som selskabet i øvrigt ikke vil kommentere.

IBM-selskabet Acure, der er specialiseret i sundheds-it, tromler derudaf med høje væksttal, men får røde tal på bundlinjen.

Selskabet er gået fra et positivt resultat før skat på 9,5 millioner i 2003 til et minus i 2004 på 4,9 millioner kroner.

Resultatet "anses for at være utilfredsstillende", skriver selskabet i ledelsens beretning i regnskabet.

Ingen kommentarer
Acures administrerende direktør, Ulla Theil, ønsker ikke at kommentere regnskabet med henvisning til, at det må selskaber i den børsnoterede IBM-koncern ikke.

Medvirkende resultat til det utilfredsstillende resultat er investeringer i nyansættelser, produkter og markeder, fremgår det af regnskabet.

At vækst-pilen peger opad levner tallene i regnskabet ingen tvivl om.

Omsætningen er steget med 30 procent til 82,3 millioner kroner, og antallet af medarbejdere er steget fra 57 ved udgangen af 2003 til 107 ved udgangen af 2004.

I det daglige beskæftiger Acure dog omkring 140 mand i alt, inklusive konsulenter fra IBM og freelancere, oplyser direktøren.

Ledelsen forventer, at investeringerne i 2004 vil føre til yderligere fremgang i omsætningen i 2005 og et positivt resultat på bundlinjen.

Acure udsprang fra Mærsk Data-koncernen som selvstændigt selskab i 2002 og blev siden købt af IBM. Selskabet udvikler blandt andet elektroniske patientjournaler (EPJ) til danske sygehuse.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS