IBM's sundhedssatsning giver røde tal

IBMs særlige kompetencecenter for sundheds-it i Danmark, selskabet Acure, har voldsom vækst men må også sluge den bitre pille fra et negativt årsresultat. Utilfredsstillende, skriver ledelsen i regnskabet, som selskabet i øvrigt ikke vil kommentere.

IBM-selskabet Acure, der er specialiseret i sundheds-it, tromler derudaf med høje væksttal, men får røde tal på bundlinjen.

Selskabet er gået fra et positivt resultat før skat på 9,5 millioner i 2003 til et minus i 2004 på 4,9 millioner kroner.

Resultatet "anses for at være utilfredsstillende", skriver selskabet i ledelsens beretning i regnskabet.

Ingen kommentarer
Acures administrerende direktør, Ulla Theil, ønsker ikke at kommentere regnskabet med henvisning til, at det må selskaber i den børsnoterede IBM-koncern ikke.

Medvirkende resultat til det utilfredsstillende resultat er investeringer i nyansættelser, produkter og markeder, fremgår det af regnskabet.

At vækst-pilen peger opad levner tallene i regnskabet ingen tvivl om.

Omsætningen er steget med 30 procent til 82,3 millioner kroner, og antallet af medarbejdere er steget fra 57 ved udgangen af 2003 til 107 ved udgangen af 2004.

I det daglige beskæftiger Acure dog omkring 140 mand i alt, inklusive konsulenter fra IBM og freelancere, oplyser direktøren.

Ledelsen forventer, at investeringerne i 2004 vil føre til yderligere fremgang i omsætningen i 2005 og et positivt resultat på bundlinjen.

Acure udsprang fra Mærsk Data-koncernen som selvstændigt selskab i 2002 og blev siden købt af IBM. Selskabet udvikler blandt andet elektroniske patientjournaler (EPJ) til danske sygehuse.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S