Interview: Dansk-stiftede Unity klar med nye AI-værktøjer der kan skabe kode og arbejde videre på dine håndtegninger

Interview: Milliardvirksomheden Unity lancerer AI-værktøjer,der skal give kreative brugere turboboost. Ifølge område-direktør Marc Whitten er hemmeligheden især gemt i unikke data, og det er noget, som alle virksomheder bør overveje at udnytte. Få forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Unitys nye AI-værktøjer.
  • Se hvad de nye AI-værktøjer kan.
  • Læs om forventningerne til 'magi' i den kreative proces, som de vil kunne skabe.
1.219
6:15 min
Det er mange år siden, at Unitys kontor lå i et kælderlokale i Kronborggade på Nørrebro i København.

For milliardvirksomheden er siden vokset og vokset og leverer i dag den motor og de værktøjer, som en stor del af den voksende globale spilindustri anvender.

Men Unity, som efter en gigantisk aktienedtur i 2021 i dag er knapt 70 milliarder kroner værd, vil endnu mere, fortæller direktør for Unitys Create-område, Marc Whitten, til Computerworld.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect