Interview: Dansk-stiftede Unity klar med nye AI-værktøjer der kan skabe kode og arbejde videre på dine håndtegninger

Interview: Milliardvirksomheden Unity lancerer AI-værktøjer,der skal give kreative brugere turboboost. Ifølge område-direktør Marc Whitten er hemmeligheden især gemt i unikke data, og det er noget, som alle virksomheder bør overveje at udnytte. Få forklaringen her.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Unitys nye AI-værktøjer.
  • Se hvad de nye AI-værktøjer kan.
  • Læs om forventningerne til 'magi' i den kreative proces, som de vil kunne skabe.
1.219
6:15 min
Det er mange år siden, at Unitys kontor lå i et kælderlokale i Kronborggade på Nørrebro i København.

For milliardvirksomheden er siden vokset og vokset og leverer i dag den motor og de værktøjer, som en stor del af den voksende globale spilindustri anvender.

Men Unity, som efter en gigantisk aktienedtur i 2021 i dag er knapt 70 milliarder kroner værd, vil endnu mere, fortæller direktør for Unitys Create-område, Marc Whitten, til Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S