Bog: Historien om det falske internet

“A History of Fake Things on the Internet” er en skrækblandet rejse fra internettets tidlige snyd til teknologier så avancerede, at stadig flere har svært ved at se forskel.

Artikel top billede

Engang kunne de fleste spotte digital snyd på lang afstand.

Mails fra Nigeria eller sms’er med sære afsendere var nemme at aflure, specielt når teksterne var krydret med komiske stavefejl. I dag er afstanden mellem sandt og falsk blevet stadig tyndere.

Med “A History of Fake Things on the Internet” skitserer computerforsker og ekspert i maskinlæring Walter J. Scheirer den digitale udvikling. Fra fusk via beskedtjenester og BBS’er (Bulletin Board Systems) til snyde-mails, ChatGPT og AI.

Omfanget stiger med digitaliseringen. Alt fra indkøb af juleklejner til ansøgning om lån eller skilsmisse rykker online.

Konsekvenserne bliver seriøse, når vi ikke længere ved, om en tekst, et billede eller en video er fabrikeret ved hjælp af kunstig intelligens.

Internettet bliver dermed frugtbar ager for fake news, konspirationsteorier og beretninger fra ”troværdige” sandhedsvidner. Sidstnævnte af den slags, som mener at have set ufoer bemandet af Elvis lande i baghaven.

Scheirer tager et dyk dybere og undersøger, hvordan og hvorfor falskneriet begyndte.

Forfatteren tager blandt andet et smut forbi fotografers mørkekamre, hvor uønskede elementer i snart et århundrede er blevet retoucheret eller omskabt til noget andet.

Bogens formål er ikke at skræmme livet af os, men vise fænomenets rod.

Falsk eller kunstigt skabt indhold er ikke nødvendigvis et problem i sig selv, men mere (endnu) et eksempel på menneskelig formåen og adfærd når den er bedst – og værst.

Titel: “A History of Fake Things on the Internet”

Forfatter: Walter J. Scheirer

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job