Danske pengeinstitutter går sammen og samler 114 tech-folk i ny hub: Tidligere Lunar-chef bliver ny direktør

BEC, Nykredit, Spar Nord og Arbejdernes Landsbank er gået sammen om at skabe en ny udviklingshub, der har fået navnet Scoutz. Det skal være med til at styrke it-udviklingen til 19 danske pengeinstitutter.

Artikel top billede

(Foto: BEC)

Flere banker går sammen om et nyt tech-samarbejde.

Nykredit er gået sammen med BEC, Spar Nord og Arbejdernes Landsbank om at oprette 'Scoutz', der bliver en ny udviklingshub, som skal booste it-udviklingen til 19 danske pengeinstitutter.

Fra januar 2024 rykker 114 Salesforce-specialister fra BEC, Nykredit, Spar Nord og Arbejdernes Landsbank sammen for hurtigere at give bankrådgivere og kunder nye digitale muligheder.

Det oplyser BEC.

Den nye hub i København, Aalborg og Warszawa skal accelerere udviklingen af BEC-pengeinstitutternes fælles rådgiverunivers i cloud-platformen Salesforce.

"Vores ambition er at levere det bedste rådgiverunivers til danske banker. Og så vi vil skabe den stærkeste innovations- og udviklingshub for Salesforce i Norden, der med alle de dygtige mennesker, som de fire partnere nu samler i Scoutz, også vil blive en magnet for nye talenter," lyder det fra Jesper Nielsen, CEO for BEC Financial Technologies, i meddelelsen.

Tidligere Lunar-boss bliver Scouts-chef

Det bliver Peter Smith, der træder ind i rollen som direktør for Scoutz.

Han kommer fra en stilling som senior vice president for boligområdet i Danske Bank og har tidligere været CEO for både Lunar Bank og Nordea Kredit, og han er medlem af en række bestyrelser i finanssektoren.

”Jeg glæder mig til at starte og sammen med teamet skabe en fantastisk hub for udvikling og innovation til glæde for 19 danske pengeinstitutter i BEC-fællesskabet,” lyder det fra den nye Scoutz-chef.

Tre lokationer

De 114 tech-specialister i Scoutz bliver samlet og flytter til deres egne lokationer i København, Aalborg og Warszawa.

Den nye hub vil juridisk være en del af BEC for at undgå ekstra administration, men vil i vidt omfang fungere som en ny, selvstændig organisation uden om mange af BEC’s normale strukturer, lyder det.

53 af specialisterne kommer fra BEC, mens de resterende 61 kommer fra bankerne, der er med i samarbejdet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job