1.700 danske adresser får hver 37.700 kroner i snit i bredbånds-støtte: Sådan fordeler pengene sig

Over 1.700 adresser får bedre internetforbindelse med penge fra bredbåndspuljen, som nu er fordelt for i år. Der var penge nok til alle godkendte ansøgninger.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Bredbåndspuljens såkaldte almindelige ordning for 2023 er nu fordelt, og i alt godt 1.700 adresser over hele landet kan nu se frem til en bedre internetforbindelse.

Efter de justeringer i projekterne, som sagsbehandlingen har givet anledning til, har 146 projekter samlet søgt om tilskud for 65,6 millioner kroner. Og der er penge nok til alle.

I alt har 145 projekter fordelt på 48 kommuner fået tilsagn om støtte.

Derudover er der givet betinget tilsagn om tilskud på 1,3 millioner kroner til et enkelt projekt.

Det største projekt har 102 adresser og hører hjemme i Gribskov Kommune. Der er derudover 90 projekter med 2-10 deltagende adresser.

Det gennemsnitligt tilskud til de 145 projekter er cirka 37.700 kroner per adresse. I de enkelte projekter varierer det gennemsnitlige tilskud fra cirka 5.900 kroner til cirka 124.700 kroner i gennemsnit per adresse.

Der var ansøgningsfrist til den almindelige ordning den 24. oktober 2023. Der blev modtaget 147 ansøgninger med i alt 1.767 adresser.

Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur gav afslag til en enkelt ansøgning, fordi projektet ikke levede op til betingelserne for at kunne søge gennem ordningen.

Geografisk fordeling

Geografisk er der i forhold til de 145 projekter flest adresser i Region Hovedstaden (532 adresser), som får tilskud – efterfulgt af Region Midtjylland (512 adresser) og Region Syddanmark (333 adresser).

1.460 adresser ligger i landzone, og 246 ligger i sommerhuszone. De 145 projekter inkluderer 844 boliger, 275 sommerhuse, 22 virksomheder samt 565 adresser, der er registreret med mere end én adressetype.

Finansiering

Den gennemsnitlige egenbetaling i de 145 projekter går fra minimumskravet på 2.000 kroner og op til 8.000 kroner pr. deltagende adresse. I alt bidrager deltagerne med cirka. 4.135.00 millioner kroner i egenbetaling.

Kommunerne er med til at finansiere 65 ud af de 145 projekter. Den samlede kommunale medfinansiering er godt en million kroner.

Bredbåndsudbyderne har i gennemsnit bidraget med cirka. 12.200 kroner i medfinansiering pr. deltagende adresse. Den samlede medfinansiering fra udbyderne udgør omtrent 21 millioner kroner.

Du kan læse mere om detaljerne her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect