Bog: Sælg dig selv med respekt

Entreprenør og SoMe-ninja retter en bredside mod flodbølgen af lamme TikTok-videoer og tåbelige budskaber. Sælg i stedet dig med respekt, for pinlige gimmicks virker nemlig ikke i længden.

Artikel top billede

De fleste med færden på for eksempel YouTube eller Instagram ved, at sociale medier er big business. Budskabet skal sælges, men nogle gør det mere raffineret end andre.

Derfor er målet med SoMe-eksperten Colleen Nichols ”Don’t Make It Weird – The Entrepreneur’s Guide To Being Human On The Internet” at fortælle, hvordan du kilder interessen med en fjer frem for at bruge hele hønen.

Som iværksætter er det blandt andet, påpeger Nichols, helt afgørende at få din vare ud i vinduet og sørge for, at den tager sig godt ud.

At bruge sociale medier til formålet er oplagt, hvad enten det handler om rådgivning, en bedemandsforretning eller salg af træningsudstyr.

Faren er, at vi i kampen om at erobre den store mikrofon risikerer at ofre selvværdet, advarer Nichols. Presset for at være synlig online får folk til at skippe selvrespekten.

Nogle influencere bruger alt fra lamme dansevideoer til optræden i julekostume, mens de gør rent.

Indsatsen skal høste seertal, likes og et sponsorat fra en eller flere producenter. I sidstnævnte tilfælde en producent af rengøringsmidler.

Colleen Nichols taler for at droppe det tåkrummende pinlige og i stedet sælge varen ærligt.

Don’t Make it Weird er hendes opskrift på at bruge hele sin personlighed uden filter. Det vil sige inklusive skønhedspletter og det berømte “crack in everything”, som ifølge salig Leonard Cohen jo er der, lyset kommer ind.

Når vi dropper bizarre, pinlige indfald, bliver vi mere menneskelige og dermed mere ægte. En win-win situation for budskabet (varen) og dens afsender.

Kort sagt – frem med al det rodede, utjekkede og dermed mere personlige. For du kan, hvad du vil, bare du ikke gør det akavet og anstrengt. Altså weird.

Forfatter: Colleen Nichols

Titel: Don't Make It Weird: An Entrepreneur's Guide to Being Human on the Internet

Udkommer: 23. januar 2024

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job