Bog: Sælg dig selv med respekt

Entreprenør og SoMe-ninja retter en bredside mod flodbølgen af lamme TikTok-videoer og tåbelige budskaber. Sælg i stedet dig med respekt, for pinlige gimmicks virker nemlig ikke i længden.

Artikel top billede

De fleste med færden på for eksempel YouTube eller Instagram ved, at sociale medier er big business. Budskabet skal sælges, men nogle gør det mere raffineret end andre.

Derfor er målet med SoMe-eksperten Colleen Nichols ”Don’t Make It Weird – The Entrepreneur’s Guide To Being Human On The Internet” at fortælle, hvordan du kilder interessen med en fjer frem for at bruge hele hønen.

Som iværksætter er det blandt andet, påpeger Nichols, helt afgørende at få din vare ud i vinduet og sørge for, at den tager sig godt ud.

At bruge sociale medier til formålet er oplagt, hvad enten det handler om rådgivning, en bedemandsforretning eller salg af træningsudstyr.

Faren er, at vi i kampen om at erobre den store mikrofon risikerer at ofre selvværdet, advarer Nichols. Presset for at være synlig online får folk til at skippe selvrespekten.

Nogle influencere bruger alt fra lamme dansevideoer til optræden i julekostume, mens de gør rent.

Indsatsen skal høste seertal, likes og et sponsorat fra en eller flere producenter. I sidstnævnte tilfælde en producent af rengøringsmidler.

Colleen Nichols taler for at droppe det tåkrummende pinlige og i stedet sælge varen ærligt.

Don’t Make it Weird er hendes opskrift på at bruge hele sin personlighed uden filter. Det vil sige inklusive skønhedspletter og det berømte “crack in everything”, som ifølge salig Leonard Cohen jo er der, lyset kommer ind.

Når vi dropper bizarre, pinlige indfald, bliver vi mere menneskelige og dermed mere ægte. En win-win situation for budskabet (varen) og dens afsender.

Kort sagt – frem med al det rodede, utjekkede og dermed mere personlige. For du kan, hvad du vil, bare du ikke gør det akavet og anstrengt. Altså weird.

Forfatter: Colleen Nichols

Titel: Don't Make It Weird: An Entrepreneur's Guide to Being Human on the Internet

Udkommer: 23. januar 2024

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura