Bog: Sælg dig selv med respekt

Entreprenør og SoMe-ninja retter en bredside mod flodbølgen af lamme TikTok-videoer og tåbelige budskaber. Sælg i stedet dig med respekt, for pinlige gimmicks virker nemlig ikke i længden.

Artikel top billede

De fleste med færden på for eksempel YouTube eller Instagram ved, at sociale medier er big business. Budskabet skal sælges, men nogle gør det mere raffineret end andre.

Derfor er målet med SoMe-eksperten Colleen Nichols ”Don’t Make It Weird – The Entrepreneur’s Guide To Being Human On The Internet” at fortælle, hvordan du kilder interessen med en fjer frem for at bruge hele hønen.

Som iværksætter er det blandt andet, påpeger Nichols, helt afgørende at få din vare ud i vinduet og sørge for, at den tager sig godt ud.

At bruge sociale medier til formålet er oplagt, hvad enten det handler om rådgivning, en bedemandsforretning eller salg af træningsudstyr.

Faren er, at vi i kampen om at erobre den store mikrofon risikerer at ofre selvværdet, advarer Nichols. Presset for at være synlig online får folk til at skippe selvrespekten.

Nogle influencere bruger alt fra lamme dansevideoer til optræden i julekostume, mens de gør rent.

Indsatsen skal høste seertal, likes og et sponsorat fra en eller flere producenter. I sidstnævnte tilfælde en producent af rengøringsmidler.

Colleen Nichols taler for at droppe det tåkrummende pinlige og i stedet sælge varen ærligt.

Don’t Make it Weird er hendes opskrift på at bruge hele sin personlighed uden filter. Det vil sige inklusive skønhedspletter og det berømte “crack in everything”, som ifølge salig Leonard Cohen jo er der, lyset kommer ind.

Når vi dropper bizarre, pinlige indfald, bliver vi mere menneskelige og dermed mere ægte. En win-win situation for budskabet (varen) og dens afsender.

Kort sagt – frem med al det rodede, utjekkede og dermed mere personlige. For du kan, hvad du vil, bare du ikke gør det akavet og anstrengt. Altså weird.

Forfatter: Colleen Nichols

Titel: Don't Make It Weird: An Entrepreneur's Guide to Being Human on the Internet

Udkommer: 23. januar 2024

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos