Intel udskiller AI-firma med fokus på forretningssoftware

Et nyt AI-selskab har set dagens lys efter et samarbejde mellem Intel og Boston Consulting Group.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I mere end et år har Intel, en af verdens største mikrochipproducenter, arbejdet sammen med Boston Consulting Group (BCG), et af verdens største konsulenthuse, om at arbejde fokuseret med AI-teknologi målrettet til virksomheder.

Ved hjælp af en af sine egne supercomputere udviklede Intel et generativt AI-system, der kan læse tekst og billeder ved hjælp af en kombination af open source og internt udviklet teknologi. Intel modificerede derefter systemet, så det kunne køre i BCG's datacentre og særligt løse problemer med sikkerhed.

Og det samarbejde kaster nu den nye virksomhed Articul8 af sig.

Articul8, som ikke bliver børsnoteret, har flere store kapitalfonde bag sig som heriblandt DigitalBridge, der er en af verdens førende indenfor investeringer i digitalt infrastruktur.

Intel vil overfor Reuters ikke kommentere værdien af aftalen, eller om de ville beholde en majoritetsandel i det nye selskab. Chipproducenten siger dog, at Articul8 vil have en uafhængig bestyrelse, og at Intel forbliver aktionær.

Oprindeligt var BCG den eneste leverandør og kunde af systemet. I løbet af de sidste par måneder har Intel dog arbejdet på at skalere platformen - som er optimeret til Intel-hardware, men understøtter alternativer - til virksomheder inden for finansielle tjenester, rumfart, halvledere, telekommunikation og andre brancher, der "kræver høje sikkerhedsniveauer og specialiseret domæneviden,” som en talsmand fra Intel udtrykker det.

"Articul8-platformen leverer AI-funktioner, der holder kundedata, træning og inferens inden for virksomhedens sikkerhedsperimeter. Platformen giver også kunderne mulighed for at vælge cloud, on prem eller hybrid implementering," lyder det fra Intel.

Arun Subramaniyan, som tidligere var vicepræsident og general-manager i Intels datacenter- og AI-forretning, bliver administrerende direktør for Articul8.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S