Intel udskiller AI-firma med fokus på forretningssoftware

Et nyt AI-selskab har set dagens lys efter et samarbejde mellem Intel og Boston Consulting Group.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I mere end et år har Intel, en af verdens største mikrochipproducenter, arbejdet sammen med Boston Consulting Group (BCG), et af verdens største konsulenthuse, om at arbejde fokuseret med AI-teknologi målrettet til virksomheder.

Ved hjælp af en af sine egne supercomputere udviklede Intel et generativt AI-system, der kan læse tekst og billeder ved hjælp af en kombination af open source og internt udviklet teknologi. Intel modificerede derefter systemet, så det kunne køre i BCG's datacentre og særligt løse problemer med sikkerhed.

Og det samarbejde kaster nu den nye virksomhed Articul8 af sig.

Articul8, som ikke bliver børsnoteret, har flere store kapitalfonde bag sig som heriblandt DigitalBridge, der er en af verdens førende indenfor investeringer i digitalt infrastruktur.

Intel vil overfor Reuters ikke kommentere værdien af aftalen, eller om de ville beholde en majoritetsandel i det nye selskab. Chipproducenten siger dog, at Articul8 vil have en uafhængig bestyrelse, og at Intel forbliver aktionær.

Oprindeligt var BCG den eneste leverandør og kunde af systemet. I løbet af de sidste par måneder har Intel dog arbejdet på at skalere platformen - som er optimeret til Intel-hardware, men understøtter alternativer - til virksomheder inden for finansielle tjenester, rumfart, halvledere, telekommunikation og andre brancher, der "kræver høje sikkerhedsniveauer og specialiseret domæneviden,” som en talsmand fra Intel udtrykker det.

"Articul8-platformen leverer AI-funktioner, der holder kundedata, træning og inferens inden for virksomhedens sikkerhedsperimeter. Platformen giver også kunderne mulighed for at vælge cloud, on prem eller hybrid implementering," lyder det fra Intel.

Arun Subramaniyan, som tidligere var vicepræsident og general-manager i Intels datacenter- og AI-forretning, bliver administrerende direktør for Articul8.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job