Intel udskiller AI-firma med fokus på forretningssoftware

Et nyt AI-selskab har set dagens lys efter et samarbejde mellem Intel og Boston Consulting Group.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

I mere end et år har Intel, en af verdens største mikrochipproducenter, arbejdet sammen med Boston Consulting Group (BCG), et af verdens største konsulenthuse, om at arbejde fokuseret med AI-teknologi målrettet til virksomheder.

Ved hjælp af en af sine egne supercomputere udviklede Intel et generativt AI-system, der kan læse tekst og billeder ved hjælp af en kombination af open source og internt udviklet teknologi. Intel modificerede derefter systemet, så det kunne køre i BCG's datacentre og særligt løse problemer med sikkerhed.

Og det samarbejde kaster nu den nye virksomhed Articul8 af sig.

Articul8, som ikke bliver børsnoteret, har flere store kapitalfonde bag sig som heriblandt DigitalBridge, der er en af verdens førende indenfor investeringer i digitalt infrastruktur.

Intel vil overfor Reuters ikke kommentere værdien af aftalen, eller om de ville beholde en majoritetsandel i det nye selskab. Chipproducenten siger dog, at Articul8 vil have en uafhængig bestyrelse, og at Intel forbliver aktionær.

Oprindeligt var BCG den eneste leverandør og kunde af systemet. I løbet af de sidste par måneder har Intel dog arbejdet på at skalere platformen - som er optimeret til Intel-hardware, men understøtter alternativer - til virksomheder inden for finansielle tjenester, rumfart, halvledere, telekommunikation og andre brancher, der "kræver høje sikkerhedsniveauer og specialiseret domæneviden,” som en talsmand fra Intel udtrykker det.

"Articul8-platformen leverer AI-funktioner, der holder kundedata, træning og inferens inden for virksomhedens sikkerhedsperimeter. Platformen giver også kunderne mulighed for at vælge cloud, on prem eller hybrid implementering," lyder det fra Intel.

Arun Subramaniyan, som tidligere var vicepræsident og general-manager i Intels datacenter- og AI-forretning, bliver administrerende direktør for Articul8.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S