Meta-ejer Mark Zuckerberg har på få måneder solgt aktier for flere milliarder kroner

Mark Zuckerberg har holdt igen med at sælge aktier i flere år, fordi kursen på Meta-aktier lå lavt. Nu kursen steget, og Zuckerberg er begyndt at sælge igen.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

I løbet af de sidste to måneder af 2023 har Mark Zuckerberg solgt næsten en halv milliard dollars værd af aktier i Meta Platforms Inc.

Det sker efter, at Meta-chefen har holdt igen med at sælge ud af sine aktier i en periode på to år, hvor selskabets aktiekurs ramte det laveste niveau i syv år.

Det skriver Bloomberg.

En sædvanlig indberetning tirsdag viser, at Meta-CEO'en solgte aktier på hver handelsdag mellem den 1. november og årets udgang og i den forbindelse afhændede næsten 1,28 millioner aktier for omkring 428 millioner dollar, hvilket svarer til 2,9 milliarder kroner.

Hvert salg indbragte i gennemsnit 10,4 millioner dollar.

Det største aktiesalg største fandt sted 28. december og havde en værdi på 17,1 millioner dollar.

Før denne periode havde Zuckerberg ikke solgt Meta-aktier siden november 2021.

Virksomhedens aktiekurs steg 194% sidste år fra det syvårige lavpunkt ved udgangen af 2022. M

eta-aktier overgik alle andre store tech-giganter undtagen Nvidia Corp. sidste år og er nu tæt på sin rekordhøje værdi fra september 2021.

Zuckerberg ejer cirka 13 procent af Meta og har en nettoværdi på omkring 125 milliarder dollar ifølge Bloomberg Billionaires Index, hvilket gør ham til verdens syvenderigeste person.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse