Kurs-kollaps i Kina: Internet-gigant er i tovene efter ’mistænkeligt regnskab’

En af Kinas mest populære app-platforme lider af omfattende rod i regnskabet.

Artikel top billede

Det er bekymrede miner omkring den børsnoterede kinesiske fragt- og serviceplatform Dada Nexus.

Virksomheden er en af Kinas ledende tech-platforme for udbringning af dagligvarer og take-away i stil med platforme som Uber Eats og Wolt.

Selskabet, som er en del af e-handelskonglomeraten JD.com, er ude for et regulært kurskollaps hvor aktien på kort tid mistede knap halvdelen af sin værdi, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag det massive frasalg af aktien er opdagelsen af ’mistænkeligt regnskabspraksis’, hvor en intern undersøgelse sår tvivl om selskabets indtægter fra online annoncering, marketing services samt selskabets operative omkostninger.

Den del af Dada Nexus omsætning, som der stilles spørgsmålstegn til, har ifølge seneste finansielle opgørelse en omsætning på omkring 500 millioner yuan, svarende til omkring 478 millioner kroner.

Overfor børsen i Hong Kong, hvor Dada Nexus er noteret, forsikrer selskabet, at en uafhængig undersøgelse af virksomhedens finanser vil foretages.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job