Kurs-kollaps i Kina: Internet-gigant er i tovene efter ’mistænkeligt regnskab’

En af Kinas mest populære app-platforme lider af omfattende rod i regnskabet.

Artikel top billede

Det er bekymrede miner omkring den børsnoterede kinesiske fragt- og serviceplatform Dada Nexus.

Virksomheden er en af Kinas ledende tech-platforme for udbringning af dagligvarer og take-away i stil med platforme som Uber Eats og Wolt.

Selskabet, som er en del af e-handelskonglomeraten JD.com, er ude for et regulært kurskollaps hvor aktien på kort tid mistede knap halvdelen af sin værdi, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag det massive frasalg af aktien er opdagelsen af ’mistænkeligt regnskabspraksis’, hvor en intern undersøgelse sår tvivl om selskabets indtægter fra online annoncering, marketing services samt selskabets operative omkostninger.

Den del af Dada Nexus omsætning, som der stilles spørgsmålstegn til, har ifølge seneste finansielle opgørelse en omsætning på omkring 500 millioner yuan, svarende til omkring 478 millioner kroner.

Overfor børsen i Hong Kong, hvor Dada Nexus er noteret, forsikrer selskabet, at en uafhængig undersøgelse af virksomhedens finanser vil foretages.

Annonceindlæg fra Computerworld

Open Source AI er på vej ind i kommunerne

Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job