Kurs-kollaps i Kina: Internet-gigant er i tovene efter ’mistænkeligt regnskab’

En af Kinas mest populære app-platforme lider af omfattende rod i regnskabet.

Artikel top billede

Det er bekymrede miner omkring den børsnoterede kinesiske fragt- og serviceplatform Dada Nexus.

Virksomheden er en af Kinas ledende tech-platforme for udbringning af dagligvarer og take-away i stil med platforme som Uber Eats og Wolt.

Selskabet, som er en del af e-handelskonglomeraten JD.com, er ude for et regulært kurskollaps hvor aktien på kort tid mistede knap halvdelen af sin værdi, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag det massive frasalg af aktien er opdagelsen af ’mistænkeligt regnskabspraksis’, hvor en intern undersøgelse sår tvivl om selskabets indtægter fra online annoncering, marketing services samt selskabets operative omkostninger.

Den del af Dada Nexus omsætning, som der stilles spørgsmålstegn til, har ifølge seneste finansielle opgørelse en omsætning på omkring 500 millioner yuan, svarende til omkring 478 millioner kroner.

Overfor børsen i Hong Kong, hvor Dada Nexus er noteret, forsikrer selskabet, at en uafhængig undersøgelse af virksomhedens finanser vil foretages.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

    Københavnsområdet

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job