Kurs-kollaps i Kina: Internet-gigant er i tovene efter ’mistænkeligt regnskab’

En af Kinas mest populære app-platforme lider af omfattende rod i regnskabet.

Artikel top billede

Det er bekymrede miner omkring den børsnoterede kinesiske fragt- og serviceplatform Dada Nexus.

Virksomheden er en af Kinas ledende tech-platforme for udbringning af dagligvarer og take-away i stil med platforme som Uber Eats og Wolt.

Selskabet, som er en del af e-handelskonglomeraten JD.com, er ude for et regulært kurskollaps hvor aktien på kort tid mistede knap halvdelen af sin værdi, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag det massive frasalg af aktien er opdagelsen af ’mistænkeligt regnskabspraksis’, hvor en intern undersøgelse sår tvivl om selskabets indtægter fra online annoncering, marketing services samt selskabets operative omkostninger.

Den del af Dada Nexus omsætning, som der stilles spørgsmålstegn til, har ifølge seneste finansielle opgørelse en omsætning på omkring 500 millioner yuan, svarende til omkring 478 millioner kroner.

Overfor børsen i Hong Kong, hvor Dada Nexus er noteret, forsikrer selskabet, at en uafhængig undersøgelse af virksomhedens finanser vil foretages.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S