Kurs-kollaps i Kina: Internet-gigant er i tovene efter ’mistænkeligt regnskab’

En af Kinas mest populære app-platforme lider af omfattende rod i regnskabet.

Artikel top billede

Det er bekymrede miner omkring den børsnoterede kinesiske fragt- og serviceplatform Dada Nexus.

Virksomheden er en af Kinas ledende tech-platforme for udbringning af dagligvarer og take-away i stil med platforme som Uber Eats og Wolt.

Selskabet, som er en del af e-handelskonglomeraten JD.com, er ude for et regulært kurskollaps hvor aktien på kort tid mistede knap halvdelen af sin værdi, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Bag det massive frasalg af aktien er opdagelsen af ’mistænkeligt regnskabspraksis’, hvor en intern undersøgelse sår tvivl om selskabets indtægter fra online annoncering, marketing services samt selskabets operative omkostninger.

Den del af Dada Nexus omsætning, som der stilles spørgsmålstegn til, har ifølge seneste finansielle opgørelse en omsætning på omkring 500 millioner yuan, svarende til omkring 478 millioner kroner.

Overfor børsen i Hong Kong, hvor Dada Nexus er noteret, forsikrer selskabet, at en uafhængig undersøgelse af virksomhedens finanser vil foretages.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS