Streaming: Da katastrofen ramte Lockerbie

I 1988 udløste en flybombe en regn af lig og vragdele over skotske Lockerbie. Doku-serie på SkyShowtime går tæt på katastrofen opklaringsarbejdet og effekten, det havde, på det lille bysamfund.

Artikel top billede

Billeder fra angrebet på Twin Towers i 2001 sidder formentlig på nethinden hos de fleste, der så begivenhederne på tv dengang.

Andre terrorangreb har mindst lige så dramatisk et eftermæle. Et af dem er sprængningen af Pan Am Flight 103 over den skotske provinsby Lockerbie.

Hvordan myndighederne fandt de skyldige bag terrorangrebet, og hvad katastrofen betød for byen, er udgangspunktet for serie-dokumentar på SkyShowtime. Passende har serien fået titlen ”Lockerbie”.

Pan Am Flight 103 var et velvoksent Boeing 747.

Om aftenen 21. december 1988 var flyet i luften på vej til New York, da en anbragt bombe ombord gik af kort efter start fra London. Alle 259 ombord blev dræbt.

Sprængningen rev flyets skrog i stykker og sendte en regn af iturevne mennesker samt massive vragrester ned over Lockerbie. Yderligere 11 blev dræbt på landjorden.

I alt kostede angrebet 270 mennesker livet, hvilket gjorde bombningen af Flight 103 til det hidtil værste terroranslag i britisk historie.

Efter tre års opklaringsarbejde med blandt andet deltagelse af FBI blev to mistænkte libyske statsborgere udpeget som skyldige.

Spørgsmålene lurer dog stadig: Kunne katastrofen være undgået, og hvad betød bomben den skæbnesvangre december-aften 1988 for indbyggerne i den skotske stationsby? Der er nok at tage fat på i serien Lockerbie.

Titel: ”Lockerbie”

Sæson 1 på SkyShowtime fra 25. januar

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teamleder Infrastruktur & Cloud

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)