Streaming: Da katastrofen ramte Lockerbie

I 1988 udløste en flybombe en regn af lig og vragdele over skotske Lockerbie. Doku-serie på SkyShowtime går tæt på katastrofen opklaringsarbejdet og effekten, det havde, på det lille bysamfund.

Artikel top billede

Billeder fra angrebet på Twin Towers i 2001 sidder formentlig på nethinden hos de fleste, der så begivenhederne på tv dengang.

Andre terrorangreb har mindst lige så dramatisk et eftermæle. Et af dem er sprængningen af Pan Am Flight 103 over den skotske provinsby Lockerbie.

Hvordan myndighederne fandt de skyldige bag terrorangrebet, og hvad katastrofen betød for byen, er udgangspunktet for serie-dokumentar på SkyShowtime. Passende har serien fået titlen ”Lockerbie”.

Pan Am Flight 103 var et velvoksent Boeing 747.

Om aftenen 21. december 1988 var flyet i luften på vej til New York, da en anbragt bombe ombord gik af kort efter start fra London. Alle 259 ombord blev dræbt.

Sprængningen rev flyets skrog i stykker og sendte en regn af iturevne mennesker samt massive vragrester ned over Lockerbie. Yderligere 11 blev dræbt på landjorden.

I alt kostede angrebet 270 mennesker livet, hvilket gjorde bombningen af Flight 103 til det hidtil værste terroranslag i britisk historie.

Efter tre års opklaringsarbejde med blandt andet deltagelse af FBI blev to mistænkte libyske statsborgere udpeget som skyldige.

Spørgsmålene lurer dog stadig: Kunne katastrofen være undgået, og hvad betød bomben den skæbnesvangre december-aften 1988 for indbyggerne i den skotske stationsby? Der er nok at tage fat på i serien Lockerbie.

Titel: ”Lockerbie”

Sæson 1 på SkyShowtime fra 25. januar

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks