Streaming: Da katastrofen ramte Lockerbie

I 1988 udløste en flybombe en regn af lig og vragdele over skotske Lockerbie. Doku-serie på SkyShowtime går tæt på katastrofen opklaringsarbejdet og effekten, det havde, på det lille bysamfund.

Artikel top billede

Billeder fra angrebet på Twin Towers i 2001 sidder formentlig på nethinden hos de fleste, der så begivenhederne på tv dengang.

Andre terrorangreb har mindst lige så dramatisk et eftermæle. Et af dem er sprængningen af Pan Am Flight 103 over den skotske provinsby Lockerbie.

Hvordan myndighederne fandt de skyldige bag terrorangrebet, og hvad katastrofen betød for byen, er udgangspunktet for serie-dokumentar på SkyShowtime. Passende har serien fået titlen ”Lockerbie”.

Pan Am Flight 103 var et velvoksent Boeing 747.

Om aftenen 21. december 1988 var flyet i luften på vej til New York, da en anbragt bombe ombord gik af kort efter start fra London. Alle 259 ombord blev dræbt.

Sprængningen rev flyets skrog i stykker og sendte en regn af iturevne mennesker samt massive vragrester ned over Lockerbie. Yderligere 11 blev dræbt på landjorden.

I alt kostede angrebet 270 mennesker livet, hvilket gjorde bombningen af Flight 103 til det hidtil værste terroranslag i britisk historie.

Efter tre års opklaringsarbejde med blandt andet deltagelse af FBI blev to mistænkte libyske statsborgere udpeget som skyldige.

Spørgsmålene lurer dog stadig: Kunne katastrofen være undgået, og hvad betød bomben den skæbnesvangre december-aften 1988 for indbyggerne i den skotske stationsby? Der er nok at tage fat på i serien Lockerbie.

Titel: ”Lockerbie”

Sæson 1 på SkyShowtime fra 25. januar

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S