Hele den amerikanske it-branche skabte kun 700 nye job i 2023

I hele USA blev der ifølge en ny analyse kun skabt 700 it-job i 2023. Det skyldes blandt andet et alvorligt mismatch mellem de efterspurgte og de udbudte kvalifikationer.

Artikel top billede

(Foto: Andrea Piacquadio)

Det seneste år har været præget af flere store fyringsrunder i den amerikanske tech-industri.

Det sætter også sit præg på jobudviklingen i branchen, hvor nye tal peger på, at der kun er blevet skabt ganske få nye job.

Således skriver it-mediet The Register på baggrund af en analyse fra analysehuset Janco Associates, at der i hele den amerikanske it-branche blot blev skabt 700 nye job i 2023.

Værst så det ud i april, hvor den amerikanske it-branche oplevede en nedgang på 13.500 it-job, mens den bedste måned var december, hvor der blev tilføjet 13.700 nye job til it-sektoren.

Tilbage står dog, at 2023 var et betydeligt bedre år end året før, hvor der ifølge Janco Associates forsvandt intet mindre end 266.400 job i løbet 2022.

"Baseret på vores analyse kan it-arbejdsmarkedet og mulighederne for it-professionelle i bedste fald beskrives som dårlige," siger Victor Janulaitis, der er administrerende direktør for Janco Associates til The Register.

Mismatch på arbejdsmarkedet

Ifølge Victor Janulaitis er arbejdsmarkedet for it-professionelle i øjeblikket præget af et mismatch, når det gælder de kvalifikationer, som virksomhederne efterspørger og de kvalifikationer, der er tilgængelige på arbejdsmarkedet.

Derfor er der ifølge Janco Associates i øjeblikket også 100.000 ubesatte job på det amerikanske it-arbejdsmarked, mens der samtidig er 101.000 arbejdsløse it-professionelle.

Ifølge analysehuset er der især efterspørgsel efter it-folk med kompetencer inden for kunstig intelligens og machine-learning, mens en række jobtyper som eksempelvis support-stillinger er forsvundet. Blandt andet fordi de er blevet automatiseret ved hjælp af netop kunstig intelligens og maksinlæring.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect