Hele den amerikanske it-branche skabte kun 700 nye job i 2023

I hele USA blev der ifølge en ny analyse kun skabt 700 it-job i 2023. Det skyldes blandt andet et alvorligt mismatch mellem de efterspurgte og de udbudte kvalifikationer.

Artikel top billede

(Foto: Andrea Piacquadio)

Det seneste år har været præget af flere store fyringsrunder i den amerikanske tech-industri.

Det sætter også sit præg på jobudviklingen i branchen, hvor nye tal peger på, at der kun er blevet skabt ganske få nye job.

Således skriver it-mediet The Register på baggrund af en analyse fra analysehuset Janco Associates, at der i hele den amerikanske it-branche blot blev skabt 700 nye job i 2023.

Værst så det ud i april, hvor den amerikanske it-branche oplevede en nedgang på 13.500 it-job, mens den bedste måned var december, hvor der blev tilføjet 13.700 nye job til it-sektoren.

Tilbage står dog, at 2023 var et betydeligt bedre år end året før, hvor der ifølge Janco Associates forsvandt intet mindre end 266.400 job i løbet 2022.

"Baseret på vores analyse kan it-arbejdsmarkedet og mulighederne for it-professionelle i bedste fald beskrives som dårlige," siger Victor Janulaitis, der er administrerende direktør for Janco Associates til The Register.

Mismatch på arbejdsmarkedet

Ifølge Victor Janulaitis er arbejdsmarkedet for it-professionelle i øjeblikket præget af et mismatch, når det gælder de kvalifikationer, som virksomhederne efterspørger og de kvalifikationer, der er tilgængelige på arbejdsmarkedet.

Derfor er der ifølge Janco Associates i øjeblikket også 100.000 ubesatte job på det amerikanske it-arbejdsmarked, mens der samtidig er 101.000 arbejdsløse it-professionelle.

Ifølge analysehuset er der især efterspørgsel efter it-folk med kompetencer inden for kunstig intelligens og machine-learning, mens en række jobtyper som eksempelvis support-stillinger er forsvundet. Blandt andet fordi de er blevet automatiseret ved hjælp af netop kunstig intelligens og maksinlæring.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S