Datatilsynet melder kommune til politiet: Pivringe sikkerhed på alle kommunens 1.200 bærbare computere

Datatilsynet melder Odsherred Kommune til politiet med krav om stor bøde for ikke at have krypteret 1.200 bærbare computere. En “alvorlig overtrædelse.”

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Odsherred Kommunes alvorlige overtrædelse af GDPR.
476
2:30 min
Odsherred Kommune skal betale en bøde på flere hundrede tusinder kroner for ikke at have beskyttet 1.200 kommunale computere ordentligt.

Det mener Datatilsynet, som nu melder kommunen til politiet for det, som tilsynet vurderer er en alvorlig overtrædelse af GDPR-reglerne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS