Tesla indstiller europæisk produktion: Leverings-koks skaber flere ugers ventetid og prisfald

Den geopolitiske situation i det Røde Hav får Tesla til at skrue markant ned for sin europæiske produktion.

Artikel top billede

Den amerikanske bil- og tech-kæmpe Tesla ser sig nødsaget til at lukke for næsten al produktion på sin nyeste og eneste fabrik på det europæiske kontinent, Giga Factory Berlin.

Selskabet oplever problemer med forsinkede nøglekomponenter på grund af sikkerhedssituationen i det Røde Hav, hvor Houthi-militser med tilknytning til det iranske styre skyder efter fragtskibe i sympati med den palæstinensiske organisation Hamas, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Disse manglende forsyninger får Tesla til at indstille produktionen i fabrikken fra 29. januar og to uger frem.

Det gør selskabet til den første bilproducent til at indrømme om forsyningsvanskeligheder på grund af den geopolitiske situation

”Konflikten i Rødehavet flytter de tilhørende handelsruters mellem Europa og Asien over Kap det Gode håb har også en indflydelse på vores fremstilling, ” lyder det i meddelelse fra Tesla.

Tesla fremstiller alene sin Model Y på ’Gigafactory Berlin’, hvorfor det kun bliver den model der bliver berørt af produktionskvalerne. Teslas nye Model 3, som fremstilles i Kina, kan dog også blive berørt af forsyningskæderne.

I Kina er både Model 3 og Model Y netop blevet sat ned i pris med 5,9 procent for billigste Model 3 og 3,9 procent for Model 3 Long Range, mens Model Y modellerne er sat ned med to til tre procent, skriver IBD Digital.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse