Tesla indstiller europæisk produktion: Leverings-koks skaber flere ugers ventetid og prisfald

Den geopolitiske situation i det Røde Hav får Tesla til at skrue markant ned for sin europæiske produktion.

Artikel top billede

Den amerikanske bil- og tech-kæmpe Tesla ser sig nødsaget til at lukke for næsten al produktion på sin nyeste og eneste fabrik på det europæiske kontinent, Giga Factory Berlin.

Selskabet oplever problemer med forsinkede nøglekomponenter på grund af sikkerhedssituationen i det Røde Hav, hvor Houthi-militser med tilknytning til det iranske styre skyder efter fragtskibe i sympati med den palæstinensiske organisation Hamas, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Disse manglende forsyninger får Tesla til at indstille produktionen i fabrikken fra 29. januar og to uger frem.

Det gør selskabet til den første bilproducent til at indrømme om forsyningsvanskeligheder på grund af den geopolitiske situation

”Konflikten i Rødehavet flytter de tilhørende handelsruters mellem Europa og Asien over Kap det Gode håb har også en indflydelse på vores fremstilling, ” lyder det i meddelelse fra Tesla.

Tesla fremstiller alene sin Model Y på ’Gigafactory Berlin’, hvorfor det kun bliver den model der bliver berørt af produktionskvalerne. Teslas nye Model 3, som fremstilles i Kina, kan dog også blive berørt af forsyningskæderne.

I Kina er både Model 3 og Model Y netop blevet sat ned i pris med 5,9 procent for billigste Model 3 og 3,9 procent for Model 3 Long Range, mens Model Y modellerne er sat ned med to til tre procent, skriver IBD Digital.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job