Tesla indstiller europæisk produktion: Leverings-koks skaber flere ugers ventetid og prisfald

Den geopolitiske situation i det Røde Hav får Tesla til at skrue markant ned for sin europæiske produktion.

Artikel top billede

Den amerikanske bil- og tech-kæmpe Tesla ser sig nødsaget til at lukke for næsten al produktion på sin nyeste og eneste fabrik på det europæiske kontinent, Giga Factory Berlin.

Selskabet oplever problemer med forsinkede nøglekomponenter på grund af sikkerhedssituationen i det Røde Hav, hvor Houthi-militser med tilknytning til det iranske styre skyder efter fragtskibe i sympati med den palæstinensiske organisation Hamas, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Disse manglende forsyninger får Tesla til at indstille produktionen i fabrikken fra 29. januar og to uger frem.

Det gør selskabet til den første bilproducent til at indrømme om forsyningsvanskeligheder på grund af den geopolitiske situation

”Konflikten i Rødehavet flytter de tilhørende handelsruters mellem Europa og Asien over Kap det Gode håb har også en indflydelse på vores fremstilling, ” lyder det i meddelelse fra Tesla.

Tesla fremstiller alene sin Model Y på ’Gigafactory Berlin’, hvorfor det kun bliver den model der bliver berørt af produktionskvalerne. Teslas nye Model 3, som fremstilles i Kina, kan dog også blive berørt af forsyningskæderne.

I Kina er både Model 3 og Model Y netop blevet sat ned i pris med 5,9 procent for billigste Model 3 og 3,9 procent for Model 3 Long Range, mens Model Y modellerne er sat ned med to til tre procent, skriver IBD Digital.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse