Sam Altman: Vi har ikke energi nok til AI - der er brug for et gennembrud

Der er brug for det decideret gennembrud i den måde, som vi i dag producerer energi på, hvis AI for alvor skal blive til noget, mener Sam Altman.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI er meget mere energikrævende, end vi hidtil har troet.

Og derfor er der brug for et decideret gennembrud i den måde, som vi i dag producerer energi på, hvis AI for alvor skal blive til noget.

Sådan lyder budskabet fra OpenAI-stifter Sam Altman, der i disse dage deltager i det store topmøde i Davos i Schweiz, hvor AI er et af de store temaer.

Det understreges af, at nærmest hele striben af pinger og top-chefer er til stede i den schweiziske by, hvor World Economic Forum med toppen af både erhvervsmæssige og politiske magthavere med entourager og følgere drøfter verdens fremtid.

De tæller Satya Nadella fra Microsoft, Marc Benioff fra Salesforce, Arvind Khrishna fra IBM, Mohit Joshi fra Tech Mahindra, Huateng Ma fra Tencent og mange andre.

Sam Altman peger på, at nøglen til AI i fremtiden er flere klimavenlige energikilder - især atomkraft, billig solenergi og ikke mindst nye og effektive måder at lagre energi på.

“Der er ingen vej uden om et gennembrud. Og det motiverer os til at investere mere i fusion [-energi, red],” lyder det fra Sam Altman.

Sam Altman har selv investeret 2,5 milliarder kroner i det amerikanske atomkraft-selskab Helion Energy, der skal levere energi til blandt andet Microsoft, som har investeret tungt i OpenAI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect