Sam Altman: Vi har ikke energi nok til AI - der er brug for et gennembrud

Der er brug for det decideret gennembrud i den måde, som vi i dag producerer energi på, hvis AI for alvor skal blive til noget, mener Sam Altman.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

AI er meget mere energikrævende, end vi hidtil har troet.

Og derfor er der brug for et decideret gennembrud i den måde, som vi i dag producerer energi på, hvis AI for alvor skal blive til noget.

Sådan lyder budskabet fra OpenAI-stifter Sam Altman, der i disse dage deltager i det store topmøde i Davos i Schweiz, hvor AI er et af de store temaer.

Det understreges af, at nærmest hele striben af pinger og top-chefer er til stede i den schweiziske by, hvor World Economic Forum med toppen af både erhvervsmæssige og politiske magthavere med entourager og følgere drøfter verdens fremtid.

De tæller Satya Nadella fra Microsoft, Marc Benioff fra Salesforce, Arvind Khrishna fra IBM, Mohit Joshi fra Tech Mahindra, Huateng Ma fra Tencent og mange andre.

Sam Altman peger på, at nøglen til AI i fremtiden er flere klimavenlige energikilder - især atomkraft, billig solenergi og ikke mindst nye og effektive måder at lagre energi på.

“Der er ingen vej uden om et gennembrud. Og det motiverer os til at investere mere i fusion [-energi, red],” lyder det fra Sam Altman.

Sam Altman har selv investeret 2,5 milliarder kroner i det amerikanske atomkraft-selskab Helion Energy, der skal levere energi til blandt andet Microsoft, som har investeret tungt i OpenAI.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S