KMD køber Organisator af IBM

IBM sælger Organisator, der leverer it-løsninger til faglige organisationer og foreninger, til KMD for et større to-cifret millionbeløb. Organisators administrerende direktør Olav Holst fratræder. Købet er led i KMD's vækststrategi.

Kommunekæmpen KMD køber selskabet Organisator med 165 medarbejdere og en omsætning på omkring 165 millioner kroner af IBM.

IBM har tidligere forgæves søgt at sælge Organisator, og det var altså KMD, der nu bed på.

- Købet er et led i vores vækststrategi for markedet udenfor det kommunale segment, siger KMD's kommunikations- og marketingdirektør, Anders Rosbo.

Direktør fratræder
I forbindelse med overtagelsen fratræder Organisators administrerende direktør, Olav Holst. Han fortsætter sin karriere i IBM.

KMD's økonomidirektør, Johnny Rasmussen, overtager indtil videre tøjlerne og skal være med til at lave en forretningsplan for selskabet, oplyser Anders Rosbo.

Organisator er udsprunget af den tidligere fagbevægelsesejede virksomhed K-D Data, Mærsk Data købte til omkring 1999, og som ad den vej havnede hos IBM.

Organisator konkurrerer med Tietoenator om den dominerende position på market for it-løsninger til fagforeninger, arbejdsgiver- og interesseorganisationer. Selskabet sidder på godt en tredjedel af markedet mod Tietoenators knap en tredjedel.

Per Andersen, administrerende direktør i analyshuset IDC Nordic, har tidligere overfor Computerworld forudsagt, at IBM ville rydde op i de indkøbte selskaber. Han har tidligere sagt, at han finder Organisator og KMD en god konstellation.

Organisator fortsætter i KMD-koncernen under eget navn.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S