KMD køber Organisator af IBM

IBM sælger Organisator, der leverer it-løsninger til faglige organisationer og foreninger, til KMD for et større to-cifret millionbeløb. Organisators administrerende direktør Olav Holst fratræder. Købet er led i KMD's vækststrategi.

Kommunekæmpen KMD køber selskabet Organisator med 165 medarbejdere og en omsætning på omkring 165 millioner kroner af IBM.

IBM har tidligere forgæves søgt at sælge Organisator, og det var altså KMD, der nu bed på.

- Købet er et led i vores vækststrategi for markedet udenfor det kommunale segment, siger KMD's kommunikations- og marketingdirektør, Anders Rosbo.

Direktør fratræder
I forbindelse med overtagelsen fratræder Organisators administrerende direktør, Olav Holst. Han fortsætter sin karriere i IBM.

KMD's økonomidirektør, Johnny Rasmussen, overtager indtil videre tøjlerne og skal være med til at lave en forretningsplan for selskabet, oplyser Anders Rosbo.

Organisator er udsprunget af den tidligere fagbevægelsesejede virksomhed K-D Data, Mærsk Data købte til omkring 1999, og som ad den vej havnede hos IBM.

Organisator konkurrerer med Tietoenator om den dominerende position på market for it-løsninger til fagforeninger, arbejdsgiver- og interesseorganisationer. Selskabet sidder på godt en tredjedel af markedet mod Tietoenators knap en tredjedel.

Per Andersen, administrerende direktør i analyshuset IDC Nordic, har tidligere overfor Computerworld forudsagt, at IBM ville rydde op i de indkøbte selskaber. Han har tidligere sagt, at han finder Organisator og KMD en god konstellation.

Organisator fortsætter i KMD-koncernen under eget navn.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S