Bog: Fra showman til leder under maksimalt pres

I den helt nye bog ”The Showman” fortæller en af de journalister, der kender Volodymyr Zelensky bedst, om hvordan en af de mest usandsynlige personer blev selve inkarnationen af Ukraines kamp mod en tilsyneladende ustoppelig overmagt.

Artikel top billede

Da Rusland invaderede Ukraine, havde de færreste særlige forventninger til den forhenværende komiker Volodymyr Zelensky, der – i mangel af bedre alternativer – indtil da havde spillet rollen som landets hverken specielt populære eller overbevisende præsident.

De fleste regnede ret beset med, at manden enten lagde sig fladt ned eller stak halen mellem benene.

I stedet afslog han amerikanernes tilbud om evakuering med det nu berømte udsagn om, at ”Kampen er her. Jeg har brug for ammunition, ikke for et lift.”

I denne uge udkom bogen "The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky," og her giver journalist og Time Magazine-reporter Simon Shuster et indblik i Zelenskys transformation fra komiker til krigshelt.

Bogen bygger på flere års research, interviews og rejser med Zelensky, hans familie, venner og politiske samt militære rådgivere. Shuster fortæller bl.a., hvordan præsidentens erfaring som komiker og skuespiller har været afgørende for hans succes som leder.

For Zelensky er først og fremmest en dygtig kommunikator, der er god til at fortælle historier og skabe forbindelse med folk.

Hvilket mere end noget andet har været afgørende for hans evne til at samle Ukraine og sikre den internationale opbakning, der – i hvert fald indtil videre – har gjort det muligt at modstå den russiske invasion.

Baseret på de allerførste anmeldelser af bogen er den både velskrevet og medrivende. Ligeledes er dens helt store styrke, at Shuster har dyb indsigt i sit stof og har haft langvarig førstehåndsadgang til sin hovedperson.

Derimod trækker det angiveligt lidt ned, at forfatteren også er en smule benovet over Zelensky.

Hvilket man så dog måske godt kan forstå. Det er trods alt de færreste, der ville have mod til at give den russiske diktator en langemand lige i ansigtet, mens der er dræbepatruljer på udkig efter ens skalp og fædrelandet bombes sønder og sammen.

I dette korte interview fortæller forfatteren om baggrunden for bogen.

Titel: The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky.

Forfatter: Simon Shuster.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS