Bog: Fra showman til leder under maksimalt pres

I den helt nye bog ”The Showman” fortæller en af de journalister, der kender Volodymyr Zelensky bedst, om hvordan en af de mest usandsynlige personer blev selve inkarnationen af Ukraines kamp mod en tilsyneladende ustoppelig overmagt.

Artikel top billede

Da Rusland invaderede Ukraine, havde de færreste særlige forventninger til den forhenværende komiker Volodymyr Zelensky, der – i mangel af bedre alternativer – indtil da havde spillet rollen som landets hverken specielt populære eller overbevisende præsident.

De fleste regnede ret beset med, at manden enten lagde sig fladt ned eller stak halen mellem benene.

I stedet afslog han amerikanernes tilbud om evakuering med det nu berømte udsagn om, at ”Kampen er her. Jeg har brug for ammunition, ikke for et lift.”

I denne uge udkom bogen "The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky," og her giver journalist og Time Magazine-reporter Simon Shuster et indblik i Zelenskys transformation fra komiker til krigshelt.

Bogen bygger på flere års research, interviews og rejser med Zelensky, hans familie, venner og politiske samt militære rådgivere. Shuster fortæller bl.a., hvordan præsidentens erfaring som komiker og skuespiller har været afgørende for hans succes som leder.

For Zelensky er først og fremmest en dygtig kommunikator, der er god til at fortælle historier og skabe forbindelse med folk.

Hvilket mere end noget andet har været afgørende for hans evne til at samle Ukraine og sikre den internationale opbakning, der – i hvert fald indtil videre – har gjort det muligt at modstå den russiske invasion.

Baseret på de allerførste anmeldelser af bogen er den både velskrevet og medrivende. Ligeledes er dens helt store styrke, at Shuster har dyb indsigt i sit stof og har haft langvarig førstehåndsadgang til sin hovedperson.

Derimod trækker det angiveligt lidt ned, at forfatteren også er en smule benovet over Zelensky.

Hvilket man så dog måske godt kan forstå. Det er trods alt de færreste, der ville have mod til at give den russiske diktator en langemand lige i ansigtet, mens der er dræbepatruljer på udkig efter ens skalp og fædrelandet bombes sønder og sammen.

I dette korte interview fortæller forfatteren om baggrunden for bogen.

Titel: The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky.

Forfatter: Simon Shuster.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse