Bog: Fra showman til leder under maksimalt pres

I den helt nye bog ”The Showman” fortæller en af de journalister, der kender Volodymyr Zelensky bedst, om hvordan en af de mest usandsynlige personer blev selve inkarnationen af Ukraines kamp mod en tilsyneladende ustoppelig overmagt.

Artikel top billede

Da Rusland invaderede Ukraine, havde de færreste særlige forventninger til den forhenværende komiker Volodymyr Zelensky, der – i mangel af bedre alternativer – indtil da havde spillet rollen som landets hverken specielt populære eller overbevisende præsident.

De fleste regnede ret beset med, at manden enten lagde sig fladt ned eller stak halen mellem benene.

I stedet afslog han amerikanernes tilbud om evakuering med det nu berømte udsagn om, at ”Kampen er her. Jeg har brug for ammunition, ikke for et lift.”

I denne uge udkom bogen "The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky," og her giver journalist og Time Magazine-reporter Simon Shuster et indblik i Zelenskys transformation fra komiker til krigshelt.

Bogen bygger på flere års research, interviews og rejser med Zelensky, hans familie, venner og politiske samt militære rådgivere. Shuster fortæller bl.a., hvordan præsidentens erfaring som komiker og skuespiller har været afgørende for hans succes som leder.

For Zelensky er først og fremmest en dygtig kommunikator, der er god til at fortælle historier og skabe forbindelse med folk.

Hvilket mere end noget andet har været afgørende for hans evne til at samle Ukraine og sikre den internationale opbakning, der – i hvert fald indtil videre – har gjort det muligt at modstå den russiske invasion.

Baseret på de allerførste anmeldelser af bogen er den både velskrevet og medrivende. Ligeledes er dens helt store styrke, at Shuster har dyb indsigt i sit stof og har haft langvarig førstehåndsadgang til sin hovedperson.

Derimod trækker det angiveligt lidt ned, at forfatteren også er en smule benovet over Zelensky.

Hvilket man så dog måske godt kan forstå. Det er trods alt de færreste, der ville have mod til at give den russiske diktator en langemand lige i ansigtet, mens der er dræbepatruljer på udkig efter ens skalp og fædrelandet bombes sønder og sammen.

I dette korte interview fortæller forfatteren om baggrunden for bogen.

Titel: The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky.

Forfatter: Simon Shuster.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse