Bog: Fra showman til leder under maksimalt pres

I den helt nye bog ”The Showman” fortæller en af de journalister, der kender Volodymyr Zelensky bedst, om hvordan en af de mest usandsynlige personer blev selve inkarnationen af Ukraines kamp mod en tilsyneladende ustoppelig overmagt.

Artikel top billede

Da Rusland invaderede Ukraine, havde de færreste særlige forventninger til den forhenværende komiker Volodymyr Zelensky, der – i mangel af bedre alternativer – indtil da havde spillet rollen som landets hverken specielt populære eller overbevisende præsident.

De fleste regnede ret beset med, at manden enten lagde sig fladt ned eller stak halen mellem benene.

I stedet afslog han amerikanernes tilbud om evakuering med det nu berømte udsagn om, at ”Kampen er her. Jeg har brug for ammunition, ikke for et lift.”

I denne uge udkom bogen "The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky," og her giver journalist og Time Magazine-reporter Simon Shuster et indblik i Zelenskys transformation fra komiker til krigshelt.

Bogen bygger på flere års research, interviews og rejser med Zelensky, hans familie, venner og politiske samt militære rådgivere. Shuster fortæller bl.a., hvordan præsidentens erfaring som komiker og skuespiller har været afgørende for hans succes som leder.

For Zelensky er først og fremmest en dygtig kommunikator, der er god til at fortælle historier og skabe forbindelse med folk.

Hvilket mere end noget andet har været afgørende for hans evne til at samle Ukraine og sikre den internationale opbakning, der – i hvert fald indtil videre – har gjort det muligt at modstå den russiske invasion.

Baseret på de allerførste anmeldelser af bogen er den både velskrevet og medrivende. Ligeledes er dens helt store styrke, at Shuster har dyb indsigt i sit stof og har haft langvarig førstehåndsadgang til sin hovedperson.

Derimod trækker det angiveligt lidt ned, at forfatteren også er en smule benovet over Zelensky.

Hvilket man så dog måske godt kan forstå. Det er trods alt de færreste, der ville have mod til at give den russiske diktator en langemand lige i ansigtet, mens der er dræbepatruljer på udkig efter ens skalp og fædrelandet bombes sønder og sammen.

I dette korte interview fortæller forfatteren om baggrunden for bogen.

Titel: The Showman: Inside the Invasion That Shook the World and Made a Leader of Volodymyr Zelensky.

Forfatter: Simon Shuster.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics