Bog: Cybersikkerhed for begyndere

Spirende forretninger er let bytte. Sikkerhedsekspert serverer gode råd om it-sikkerhed i kampen mod digitale drillerier og langfingrede tech-tyve

Artikel top billede

Vi ved, de er derude. Uanset, om du er ved at skabe et brand, en online-biks eller udbyder kurser i fingermaling, så står digitale trick-tyve på spring. Sikkerhedsekspert Ross Haleliuk kommer nu de udsatte i møde med sin guide ”Cyber for Builders”.

Bøger om cybersikkerhed er ofte skrevet for firmaets it-haj. Haleliuk henvender sig i stedet til startups, kaldet ”builders”.

Med 10 års erfaring i feltet kan Haleliuk øse af praktiske råd og vejledninger, når det gælder om at beskytte sit produkt, sit brand, sin marketingsstrategi og firmaportefølje.

Små, spirende forretninger er ofte nemt bytte, når det kommer til alskens dårligdomme ude i cyberspace. For eksempel id-tyveri, phishing og ransomware.

Mange startups har nemlig rigeligt at gøre med at banke en forretning op og skubber den digitale sikkerhed længere ned ad to-do-listen.

Bogens søgelys er især rettet mod startups inden for it-sikkerhed. Bliver kunderne mødt af en hijacket hjemmeside, svarer det til, at restaurantens kok er blevet syg af sin egen mad. Ikke lige den bedste reklame for produktet.

Cyber for Builders giver et overblik over industrien set gennem et sæt iværksætter-briller. Bogen beskriver rollefordelingen, når det gælder fundraising, rekruttering og partnerskab og fremsætter bud på kommende trends inden for it-sikkerhed.

Yderligere henvender guiden sig til alle dem, der svæver om den gryende forretning som måner om en planet. I denne sammenhæng taler vi om investorer, sleeping partners, pr-folk og sælgere, hjemmesidesnedkerne samt it- og marketingsafdelingen.

Der er nok at tage fat på, når værdier og forretning skal sikres bag digital lås og slå. Især når produktet, man gerne vil sælge, netop handler om it-sikkerhed.

Titel: Cyber for Builders: The Essential Guide to Building a Cybersecurity Startup
Forfatter: Ross Haleliuk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S