Bog: Cybersikkerhed for begyndere

Spirende forretninger er let bytte. Sikkerhedsekspert serverer gode råd om it-sikkerhed i kampen mod digitale drillerier og langfingrede tech-tyve

Artikel top billede

Vi ved, de er derude. Uanset, om du er ved at skabe et brand, en online-biks eller udbyder kurser i fingermaling, så står digitale trick-tyve på spring. Sikkerhedsekspert Ross Haleliuk kommer nu de udsatte i møde med sin guide ”Cyber for Builders”.

Bøger om cybersikkerhed er ofte skrevet for firmaets it-haj. Haleliuk henvender sig i stedet til startups, kaldet ”builders”.

Med 10 års erfaring i feltet kan Haleliuk øse af praktiske råd og vejledninger, når det gælder om at beskytte sit produkt, sit brand, sin marketingsstrategi og firmaportefølje.

Små, spirende forretninger er ofte nemt bytte, når det kommer til alskens dårligdomme ude i cyberspace. For eksempel id-tyveri, phishing og ransomware.

Mange startups har nemlig rigeligt at gøre med at banke en forretning op og skubber den digitale sikkerhed længere ned ad to-do-listen.

Bogens søgelys er især rettet mod startups inden for it-sikkerhed. Bliver kunderne mødt af en hijacket hjemmeside, svarer det til, at restaurantens kok er blevet syg af sin egen mad. Ikke lige den bedste reklame for produktet.

Cyber for Builders giver et overblik over industrien set gennem et sæt iværksætter-briller. Bogen beskriver rollefordelingen, når det gælder fundraising, rekruttering og partnerskab og fremsætter bud på kommende trends inden for it-sikkerhed.

Yderligere henvender guiden sig til alle dem, der svæver om den gryende forretning som måner om en planet. I denne sammenhæng taler vi om investorer, sleeping partners, pr-folk og sælgere, hjemmesidesnedkerne samt it- og marketingsafdelingen.

Der er nok at tage fat på, når værdier og forretning skal sikres bag digital lås og slå. Især når produktet, man gerne vil sælge, netop handler om it-sikkerhed.

Titel: Cyber for Builders: The Essential Guide to Building a Cybersecurity Startup
Forfatter: Ross Haleliuk

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S