Bog: Cybersikkerhed for begyndere

Spirende forretninger er let bytte. Sikkerhedsekspert serverer gode råd om it-sikkerhed i kampen mod digitale drillerier og langfingrede tech-tyve

Artikel top billede

Vi ved, de er derude. Uanset, om du er ved at skabe et brand, en online-biks eller udbyder kurser i fingermaling, så står digitale trick-tyve på spring. Sikkerhedsekspert Ross Haleliuk kommer nu de udsatte i møde med sin guide ”Cyber for Builders”.

Bøger om cybersikkerhed er ofte skrevet for firmaets it-haj. Haleliuk henvender sig i stedet til startups, kaldet ”builders”.

Med 10 års erfaring i feltet kan Haleliuk øse af praktiske råd og vejledninger, når det gælder om at beskytte sit produkt, sit brand, sin marketingsstrategi og firmaportefølje.

Små, spirende forretninger er ofte nemt bytte, når det kommer til alskens dårligdomme ude i cyberspace. For eksempel id-tyveri, phishing og ransomware.

Mange startups har nemlig rigeligt at gøre med at banke en forretning op og skubber den digitale sikkerhed længere ned ad to-do-listen.

Bogens søgelys er især rettet mod startups inden for it-sikkerhed. Bliver kunderne mødt af en hijacket hjemmeside, svarer det til, at restaurantens kok er blevet syg af sin egen mad. Ikke lige den bedste reklame for produktet.

Cyber for Builders giver et overblik over industrien set gennem et sæt iværksætter-briller. Bogen beskriver rollefordelingen, når det gælder fundraising, rekruttering og partnerskab og fremsætter bud på kommende trends inden for it-sikkerhed.

Yderligere henvender guiden sig til alle dem, der svæver om den gryende forretning som måner om en planet. I denne sammenhæng taler vi om investorer, sleeping partners, pr-folk og sælgere, hjemmesidesnedkerne samt it- og marketingsafdelingen.

Der er nok at tage fat på, når værdier og forretning skal sikres bag digital lås og slå. Især når produktet, man gerne vil sælge, netop handler om it-sikkerhed.

Titel: Cyber for Builders: The Essential Guide to Building a Cybersecurity Startup
Forfatter: Ross Haleliuk

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network