HPE ramt af cyberangreb fra statsstøttede hackere, der angreb Microsoft: Fik adgang til systemer og mails

En hackergruppe, der menes at have tæt forbindelse til den russiske efterretningstjeneste, har formået at kompromittere HPE's e-mail-system og stjæle mails fra flere af selskabets afdelinger. Det kommer få dage efter, at Microsoft oplyste om et lignende angreb.

Artikel top billede

(Foto: Gene Gallin/Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om angrebet, der har ramt HPE.
  • Find ud af, hvilken gruppe der står bag angrebet.
  • Læs om, hvordan gruppen fik adgang.
  • Læs om, hvilke afdelinger der var målet for angrebet.
722
3:45 min
Hewlett Packard Enterprise - i daglig tale HPE - er blevet ramt af cyberangreb, der har medført, at selskabets cloud-baserede e-mail-system er blevet kompromitteret.

Og det lader til, at det er den samme statsstøttede russiske hackergruppe gruppe, der forleden angreb Microsoft og stjal mails fra den øverste ledelse, der står bag angrebet mod HPE.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S