En sommerdag i juli blev Nikolaj Bramsen tilbudt jobbet som CEO i Systematic: ”Den eneste, jeg kunne tale med det om, var min kone”

"Det var svært at skulle gå tilbage på sin plads og fortsætte arbejdsdagen uden at kunne fortælle det til sine kollegaer, venner, forældre eller søskende,” fortæller Nikolaj Bramsen, der har været Systematic-CEO i snart to måneder.

Artikel top billede

”At han overhovedet overvejede mig som kandidat til at overtage rollen som CEO, er - som jeg sagde til ham - jo nok den største ære, jeg nogensinde har fået mit professionelle liv," fortæller Nikolaj Bramsen, der har været Systematic-CEO i snart to måneder. (Foto: Pr-foto: Mikkel Berg Pedersen/Systematic)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fra systemingeniør til CEO - sådan endte Nikolaj Bramsen i toppen af Systematic
1.060
5:30 min
I Systematics 38-årige levetid har den aarhusianske softwareleverandør kun haft to administrerende direktører.


Den ene, Michael Holm, har indtil for nylig været direktør i alle 38 år, mens den anden, Nikolaj Bramsen, har været direktør i snart to måneder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS