Salget af iPhones bærer Apple frem: Der er nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden

Det er stadig iPhone-salget og serviceydelser, der driver Apple frem, viser det seneste regnskab. Derudover er der nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Apple, der netop har mistet titlen som verdens mest værdifulde selskab til Microsoft, er kommet med kvartalsregnskab for det sidste kvartal i 2023, som er det første kvartal i Apples årsregnskab for 2024 grundet forskudt regnskabsår.

Og det er stadig iPhones, der bærer verdens næstmest værdifulde selskab frem.

"I dag rapporterer Apple omsætningsvækst for december-kvartalet drevet af iPhone-salg og en rekord i omsætningen i Services," udtaler Apples CEO, Tim Cook, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Apple omsatte i de sidste tre måneder af 2023 for 119,6 milliarder dollar svarende til 820 milliarder kroner. Dette er en stigning på to procent i forhold til samme kvartal året forinden.

Tim Cook meddeler, at selskabet har slået rekord, og at antallet af aktive Apple-enheder nu er på 2,2 milliarder på verdensplan.

"Vi er glade for at kunne meddele, at vores installerede base af aktive enheder nu har oversteget 2,2 milliarder og har nået et rekordhøjt niveau på tværs af alle produkter og geografiske segmenter."

"Og efterhånden som kunderne begynder at opleve den utrolige Apple Vision Pro i morgen, er vi som altid forpligtet til at stræbe efter banebrydende innovation – i tråd med vores værdier og på vegne af vores kunder," udtaler direktøren.

Ifølge Reuters er iPhone-salget steget med seks procent.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S