Salget af iPhones bærer Apple frem: Der er nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden

Det er stadig iPhone-salget og serviceydelser, der driver Apple frem, viser det seneste regnskab. Derudover er der nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Apple, der netop har mistet titlen som verdens mest værdifulde selskab til Microsoft, er kommet med kvartalsregnskab for det sidste kvartal i 2023, som er det første kvartal i Apples årsregnskab for 2024 grundet forskudt regnskabsår.

Og det er stadig iPhones, der bærer verdens næstmest værdifulde selskab frem.

"I dag rapporterer Apple omsætningsvækst for december-kvartalet drevet af iPhone-salg og en rekord i omsætningen i Services," udtaler Apples CEO, Tim Cook, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Apple omsatte i de sidste tre måneder af 2023 for 119,6 milliarder dollar svarende til 820 milliarder kroner. Dette er en stigning på to procent i forhold til samme kvartal året forinden.

Tim Cook meddeler, at selskabet har slået rekord, og at antallet af aktive Apple-enheder nu er på 2,2 milliarder på verdensplan.

"Vi er glade for at kunne meddele, at vores installerede base af aktive enheder nu har oversteget 2,2 milliarder og har nået et rekordhøjt niveau på tværs af alle produkter og geografiske segmenter."

"Og efterhånden som kunderne begynder at opleve den utrolige Apple Vision Pro i morgen, er vi som altid forpligtet til at stræbe efter banebrydende innovation – i tråd med vores værdier og på vegne af vores kunder," udtaler direktøren.

Ifølge Reuters er iPhone-salget steget med seks procent.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S