Salget af iPhones bærer Apple frem: Der er nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden

Det er stadig iPhone-salget og serviceydelser, der driver Apple frem, viser det seneste regnskab. Derudover er der nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Apple, der netop har mistet titlen som verdens mest værdifulde selskab til Microsoft, er kommet med kvartalsregnskab for det sidste kvartal i 2023, som er det første kvartal i Apples årsregnskab for 2024 grundet forskudt regnskabsår.

Og det er stadig iPhones, der bærer verdens næstmest værdifulde selskab frem.

"I dag rapporterer Apple omsætningsvækst for december-kvartalet drevet af iPhone-salg og en rekord i omsætningen i Services," udtaler Apples CEO, Tim Cook, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Apple omsatte i de sidste tre måneder af 2023 for 119,6 milliarder dollar svarende til 820 milliarder kroner. Dette er en stigning på to procent i forhold til samme kvartal året forinden.

Tim Cook meddeler, at selskabet har slået rekord, og at antallet af aktive Apple-enheder nu er på 2,2 milliarder på verdensplan.

"Vi er glade for at kunne meddele, at vores installerede base af aktive enheder nu har oversteget 2,2 milliarder og har nået et rekordhøjt niveau på tværs af alle produkter og geografiske segmenter."

"Og efterhånden som kunderne begynder at opleve den utrolige Apple Vision Pro i morgen, er vi som altid forpligtet til at stræbe efter banebrydende innovation – i tråd med vores værdier og på vegne af vores kunder," udtaler direktøren.

Ifølge Reuters er iPhone-salget steget med seks procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice