Salget af iPhones bærer Apple frem: Der er nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden

Det er stadig iPhone-salget og serviceydelser, der driver Apple frem, viser det seneste regnskab. Derudover er der nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Apple, der netop har mistet titlen som verdens mest værdifulde selskab til Microsoft, er kommet med kvartalsregnskab for det sidste kvartal i 2023, som er det første kvartal i Apples årsregnskab for 2024 grundet forskudt regnskabsår.

Og det er stadig iPhones, der bærer verdens næstmest værdifulde selskab frem.

"I dag rapporterer Apple omsætningsvækst for december-kvartalet drevet af iPhone-salg og en rekord i omsætningen i Services," udtaler Apples CEO, Tim Cook, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Apple omsatte i de sidste tre måneder af 2023 for 119,6 milliarder dollar svarende til 820 milliarder kroner. Dette er en stigning på to procent i forhold til samme kvartal året forinden.

Tim Cook meddeler, at selskabet har slået rekord, og at antallet af aktive Apple-enheder nu er på 2,2 milliarder på verdensplan.

"Vi er glade for at kunne meddele, at vores installerede base af aktive enheder nu har oversteget 2,2 milliarder og har nået et rekordhøjt niveau på tværs af alle produkter og geografiske segmenter."

"Og efterhånden som kunderne begynder at opleve den utrolige Apple Vision Pro i morgen, er vi som altid forpligtet til at stræbe efter banebrydende innovation – i tråd med vores værdier og på vegne af vores kunder," udtaler direktøren.

Ifølge Reuters er iPhone-salget steget med seks procent.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Business Analyst - Boligbeskatning

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S