Salget af iPhones bærer Apple frem: Der er nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden

Det er stadig iPhone-salget og serviceydelser, der driver Apple frem, viser det seneste regnskab. Derudover er der nu 2,2 milliarder aktive Apple-enheder i verden.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Apple, der netop har mistet titlen som verdens mest værdifulde selskab til Microsoft, er kommet med kvartalsregnskab for det sidste kvartal i 2023, som er det første kvartal i Apples årsregnskab for 2024 grundet forskudt regnskabsår.

Og det er stadig iPhones, der bærer verdens næstmest værdifulde selskab frem.

"I dag rapporterer Apple omsætningsvækst for december-kvartalet drevet af iPhone-salg og en rekord i omsætningen i Services," udtaler Apples CEO, Tim Cook, i en meddelelse i forbindelse med regnskabet.

Apple omsatte i de sidste tre måneder af 2023 for 119,6 milliarder dollar svarende til 820 milliarder kroner. Dette er en stigning på to procent i forhold til samme kvartal året forinden.

Tim Cook meddeler, at selskabet har slået rekord, og at antallet af aktive Apple-enheder nu er på 2,2 milliarder på verdensplan.

"Vi er glade for at kunne meddele, at vores installerede base af aktive enheder nu har oversteget 2,2 milliarder og har nået et rekordhøjt niveau på tværs af alle produkter og geografiske segmenter."

"Og efterhånden som kunderne begynder at opleve den utrolige Apple Vision Pro i morgen, er vi som altid forpligtet til at stræbe efter banebrydende innovation – i tråd med vores værdier og på vegne af vores kunder," udtaler direktøren.

Ifølge Reuters er iPhone-salget steget med seks procent.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S