Facebook-moderselskabet Meta forgylder ejerne: Vil betale udbytte for første gang nogensinde

Meta meddeler, at det er tid til at betale udbytte til aktionærerne.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Meta, der ejer Facebook, Instagram, Threads og Whatsapp er kommet med regnskab for 2023’s sidste kvartal.

Meta landende en omsætning på 275 milliarder kroner i det kvartal, hvilket er en stigning på hele 25 procent i forhold til samme kvartal året før.

Bundlinjen for kvartalet lander på 96 milliarder, hvilket er en stigning på 203 procent år for år.

Det er et godt kvartal meddeler CEO og stifte Mark Zuckerberg.

"Vi havde et godt kvartal, da vores samfund og forretning fortsætter med at vokse," udtaler han i en meddelelse og fortsætter:

"Vi har gjort store fremskridt med vores vision for at fremme AI og metaverset."

Faktisk går det så godt, at Meta nu vil begynde at betale udbytte til aktionærerne.

Metas bestyrelse har besluttet at betale 0,5 dollar per aktie i udbytte. Det svarer til 3,43 danske kroner per aktie.

Pengene vil blive udbetalt 26. marts i år til peroisner, der ejer aktien inden 22. februar, hvilket er den såkaldt x-dag.

Læs Metas meddelese her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S