Facebook-moderselskabet Meta forgylder ejerne: Vil betale udbytte for første gang nogensinde

Meta meddeler, at det er tid til at betale udbytte til aktionærerne.

Artikel top billede

(Foto: Anthony Quintano.)

Meta, der ejer Facebook, Instagram, Threads og Whatsapp er kommet med regnskab for 2023’s sidste kvartal.

Meta landende en omsætning på 275 milliarder kroner i det kvartal, hvilket er en stigning på hele 25 procent i forhold til samme kvartal året før.

Bundlinjen for kvartalet lander på 96 milliarder, hvilket er en stigning på 203 procent år for år.

Det er et godt kvartal meddeler CEO og stifte Mark Zuckerberg.

"Vi havde et godt kvartal, da vores samfund og forretning fortsætter med at vokse," udtaler han i en meddelelse og fortsætter:

"Vi har gjort store fremskridt med vores vision for at fremme AI og metaverset."

Faktisk går det så godt, at Meta nu vil begynde at betale udbytte til aktionærerne.

Metas bestyrelse har besluttet at betale 0,5 dollar per aktie i udbytte. Det svarer til 3,43 danske kroner per aktie.

Pengene vil blive udbetalt 26. marts i år til peroisner, der ejer aktien inden 22. februar, hvilket er den såkaldt x-dag.

Læs Metas meddelese her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS