Googles største AI-sats er lige om hjørnet: 'Gemini Advanced' på vej

Google er inden længe klar med en direkte udfordrer til OpenAI's premium-version af ChatGPT.

Artikel top billede

(Foto: Google PR)

Googles AI-assistent Bard står overfor nogle omfattende opgraderinger inden længe.

Assistenten står ifølge netmediet 9to5Google overfor et navneskifte til Gemini, sammen med mulighed for at tilkøbe en mere avanceret ’Gemini Advanced’ tjeneste i lighed med ChatGPT’s premium-model, som giver svar og funktioner baseret på en mere avanceret storskalasprogmodel.

Ifølge en nylig udgivet log-fil fra selskabet, er en ’Gemini Advanced’ model klar 7. februar 2024, som vil tilbyde adgang til selskabets mest avancerede ’Gemini Ultra’ sprogmodel.

Ny Android-app

Sammen med mulighed for at benytte den nye model, agter Google også at lancere en dedikeret Android-app til Gemini.

Her lyder det, at app’en vil kunne fungere i samspil med flere af selskabets apps, heriblandt Gmail, Maps og YouTube, ’hvilket vil gøre det lettere at udrette noget på telefonen. Appen vil kunne interagere med tekst, stemme og fotos,” lyder det.

Google lancerede i sidste uge en revideret version af Bard, baseret på Gemini Pro modellen, til nu at være tilgængelig i over 230 lande.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet