Henning Mortensen om Datatilsynets tre bud på Chromebook-løsning: Alle tre er svære, men der er håb for to af dem

Interview: Datatilsynets afgørelse i Chromebook-sagen kom ikke bag på formanden for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen. Han ser Datatilsynets tre veje til at løse problemet som svære, men en er dog den dårligste, mens der stadig er håb for de to andre.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om perspektiver på Chromebook-sagen fra formanden for Rådet for Digital Sikkerhed.
1.232
6:15 min
Datatilsynet er kommet med afgørelse i Chromebook-sagen, og tilsynet konkluderede, at de 53 kommuner, der benytter Chromebooks og Google Workspace ikke har hjemmel til at videregive skoleelevers data til Google i det omfang, det sker i dag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura