DXC Technology, Columbus og Fujitsu betaler nul kroner i skat i Danmark - Visma og Netcompany betaler kassen

DXC Technology betaler ikke en krone i skat i Danmark, selv om selskabet er blandt de allerstørste leverandører til den offentlige sektor. Netcompany og Visma betaler til gengæld meget store millionbeløb i skat. Se her hvor meget alle danske it-selskaber betaler i skat.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor meget de store it-selskaber betaler i selsskabsskat.
466
2:30 min
Visma og Netcompany er blandt de allerstørste skatteydere i Danmark, mens DXC Technology og Columbus er blandt de mindste med skatte-indbetalinger på nul kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS