Sortbørser bugner med Apples Vision Pro headset: Tager ågerpriser op til 10.000 dollar

En sortbørs af ildepassende Apple Vision Pro headset er dukket op.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Blot en uge efter lanceringen af Apples første Mixed Reality headset, Vision Pro, er der rift om Apples nye enhed.

Det har fået en sortbørs af tidligt indkøbte enheder til at dukke op, hvor flere sælger deres nyligt indkøbte headsets til priser mellem 4.000 og 10.000 dollar, skriver netmediet Toms Hardware.

For at undgå ågerpriserne skal der dog blot ventes i begrænset tid, da Apple alene melder om to til tre ugers leveringstid på den billigste enhed udstyret med 256 gigabyte lager ombord. Mediet skriver, at vælger man de dyrere udgaver med 512 gigabyte eller 1 terabyte kan disse udleveres med det samme i Apple Store butikkerne.

Apple Vision Pro bliver i første ombæring alene solgt på det amerikanske hjemmemarked, hvorfor flere af sortbørs-sælgerne tilbyder at sende enheden udenfor USA’s grænser.

Headsettet kræver ifølge Apple en minutiøs tilpasning, hvorfor man som køber skal indsende en ansigtscanning til Apple forud for bestilling, for at sikre et optimalt fit til ens ansigt.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S