Facebook blokerer for udbredt API: Nu efterlades udviklere og brugere i vildrede

Facebook Groups API blokerer nu for en stribe funktioner for tredjeparter.

Artikel top billede

(Foto: Dima Solomin/Unsplash)

Både brugere og udviklere er i vildrede ovenpå Metas beslutning om at blokere for udbredte API’er til Facebook Goups.

Det sker efter at selskabet 23. januar introducerede Facebook Graph API version 19, som blev ledsaget af nyheden om, at der om 90 dage vil blokeres for tredjeparters adgang til Facebook Groups API.

Det skriver netmediet Techcrunch.

Beslutningen betyder, at brugere og udviklere til Facebooks gruppe-platform vil afskæres for muligheden for at organisere og planlægge gruppe-indslag.

For en lille virksomhed som benytter funktionen til at kommunikere med brugere, som poster på deres Facebook grupper ikke længere kan benytte sig af API’en til at besvare henvendelserne.

Udviklere siger til mediet, at automatiserede eller skemalagte besvarelser ikke længere vil kunne udføres, lyder det.

CEO hos online-platformen VipeCloud, Adam Peterson, der leverer værktøjer til at skemalægge sociale opslag, beklager Metas nye kurs, da den truer omkring otte procent af hans omsætning. Platformen anvendes af omkring 5000 facebook-konti, der primært består af små online-virksomheder.

Facebooks nye API tillader fortsat at gruppe-beskeder sendes via Facebook Groups, men uden brug af API’en.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S