Udskydelse af NIS2 stiller alle danske virksomheder dårligere: IT-Branchen åbner for vejledning og gode råd

IT-Branchens rådgiver om cybersikkerhed, Jacob Herbst, finder forsinkelsen af NIS2 "dybt kritisabelt. De har jo vidst, at det skulle implementeres længe." Tilfældigvis indvier brancheorganisationen i dag sit egen vejledning til berørte virksomheder.

Artikel top billede

Jacob Herbst CTO hos Dubex samt forperson for IT-Branchens policy board om cybersikkerhed mener, at myndighederne sender et forkert signal ved at udskyde NIS2.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • IT-Branchen opretter egen NIS2-vejledning, fordi myndighederne ikke prioriterer det kommende reguleringsregime, lyder kritikken.
456
2:30 min
IT-Branchen går tirsdag live med et såkaldt NIS2-vejledningsunivers, som skal klæde særligt den danske it-sektor på til det reguleringsregime om cybersikkerhed, der netop er blevet udskudt.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job