SnapChat-aktie i frit fald ovenpå skuffende regnskab

Snap Inc. aktien styrtbløder ovenpå afleveringen af et regnskab, der ikke helt levede op til forventningerne.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Selskabet bag det sociale medie Snapchat, Snap Inc., får kursklø af investorerne ovenpå afleveringen et skuffende regnskab, mens selskabet samtidig varsler modvind fra geopolitisk uro.

Regnskabet landede blot lidt under forventningerne på en række nøgleparametre, men det var nok til efterfølgende at sende aktien 30 procent ned i eftermarkedet, skriver finansmediet CNBC.

Omsætningen landede på 1,36 milliard dollar mod et estimat på 1,38 milliard, mens omsætningen per bruger steg til 3,29 dollar mod forventede 3,33 dollar.

Der var samtidig positive overraskelser at finde i regnskabet. Indtjeningen per aktie landede på otte cents, mod de forventede seks cents. Antallet af aktive brugere var samtidig højere end forventet med i alt 414 millioner brugere mod de forventede 412 millioner.

For Snap Inc. Har omsætningen været stagnerende over de seneste halvandet år med enten svag vækst eller decideret dalende omsætning.

Samtidig tegner medstifter og administrerende direktør Evan Spiegel et billede præget af udfordringer fra geopolitisk uro i mellemøsten.

”Selvom vi er opstemte over den fremskridt vi gør med vores annonce-platform og de forbedrede resultater vi leverer for vores annonce-partnere, estimerer vi, at konflikten i Mellemøsten er en modvind til vores årlige vækst på omtrent to procentpoint i Q4,” noterer han.

Mens Snap-koncernen døjer med at leve op til forventningerne, bød konkurrenten Meta og Facebook på en regulær guldregn over investorerne, da de tidligere på måneden leverede en omsætningsvækst på 25 procent i forhold til året før.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura