SnapChat-aktie i frit fald ovenpå skuffende regnskab

Snap Inc. aktien styrtbløder ovenpå afleveringen af et regnskab, der ikke helt levede op til forventningerne.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Selskabet bag det sociale medie Snapchat, Snap Inc., får kursklø af investorerne ovenpå afleveringen et skuffende regnskab, mens selskabet samtidig varsler modvind fra geopolitisk uro.

Regnskabet landede blot lidt under forventningerne på en række nøgleparametre, men det var nok til efterfølgende at sende aktien 30 procent ned i eftermarkedet, skriver finansmediet CNBC.

Omsætningen landede på 1,36 milliard dollar mod et estimat på 1,38 milliard, mens omsætningen per bruger steg til 3,29 dollar mod forventede 3,33 dollar.

Der var samtidig positive overraskelser at finde i regnskabet. Indtjeningen per aktie landede på otte cents, mod de forventede seks cents. Antallet af aktive brugere var samtidig højere end forventet med i alt 414 millioner brugere mod de forventede 412 millioner.

For Snap Inc. Har omsætningen været stagnerende over de seneste halvandet år med enten svag vækst eller decideret dalende omsætning.

Samtidig tegner medstifter og administrerende direktør Evan Spiegel et billede præget af udfordringer fra geopolitisk uro i mellemøsten.

”Selvom vi er opstemte over den fremskridt vi gør med vores annonce-platform og de forbedrede resultater vi leverer for vores annonce-partnere, estimerer vi, at konflikten i Mellemøsten er en modvind til vores årlige vækst på omtrent to procentpoint i Q4,” noterer han.

Mens Snap-koncernen døjer med at leve op til forventningerne, bød konkurrenten Meta og Facebook på en regulær guldregn over investorerne, da de tidligere på måneden leverede en omsætningsvækst på 25 procent i forhold til året før.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S