Bog: Sådan gentænker du den klassiske lederrolle

I ny bog forklarer forsker og rådgiver Anders Trillingsgaard, hvorfor hele virksomheden bør tage del i ledelsesopgaven.

Artikel top billede

Hastige forandringer stiller store krav til virksomheder og organisationer, som i højere grad må benytte sig af at lede sammen frem for blot at bero på den klassiske top-down tilgang.

I sin nye bog “Meget mere ledelse - med de samme kræfter” forklarer Anders Trillingsgaard det med, at der er meget mere at hente ved at involvere alle i ledelsesprocessen.

Han mener, at ledelse ikke er et resultat af et enkelt individs bedrifter. I stedet er ledelse et produkt af en fælles kurs, koordinering og engagement.

Kursen handler om den fælles retning, man ønsker at opnå.

Ved koordinering forstås evnen til at uddele konstruktive roller og dele informationer, mens engagementet (eller ”Commitment”, som det hedder i bogen og sikkert også på CBS-dansk) vedrører lysten og energien som lægges i det, man vil opnå.

Har man disse parametre på plads, mener Anders Trillingsgaard at man er kommet ét skridt tættere på en mere holdbar og effektiv måde at lede på.

I bogen har han opstillet seks enkle principper for at lede sammen, der alle er taget fra hans erfaringer som forsker og ledelsesrådgiver.

Udover dette rummer bogen en række virkelighedsnære cases, samt nogle øvelser og værktøjer der kan bruges af dem som vil skabe mere ledelse sammen.

Anders Trillingsgaard er ph.d., autoriseret psykolog, forskningschef og konsulent samt bestyrelsesformand i konsulenthuset UKON. Han er også forfatter til Ledelsesteamet gentænkt (2015), Teamwork and Leadership Redefined (2021) og har været redaktør på bogen Feedback gentænkt (2017).

Titel: Meget mere ledelse - med de samme kræfter

Forfatter: Anders Trillingsgaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Økonomistyrelsen

    Udviklere til statens nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S