Bog: Sådan gentænker du den klassiske lederrolle

I ny bog forklarer forsker og rådgiver Anders Trillingsgaard, hvorfor hele virksomheden bør tage del i ledelsesopgaven.

Artikel top billede

Hastige forandringer stiller store krav til virksomheder og organisationer, som i højere grad må benytte sig af at lede sammen frem for blot at bero på den klassiske top-down tilgang.

I sin nye bog “Meget mere ledelse - med de samme kræfter” forklarer Anders Trillingsgaard det med, at der er meget mere at hente ved at involvere alle i ledelsesprocessen.

Han mener, at ledelse ikke er et resultat af et enkelt individs bedrifter. I stedet er ledelse et produkt af en fælles kurs, koordinering og engagement.

Kursen handler om den fælles retning, man ønsker at opnå.

Ved koordinering forstås evnen til at uddele konstruktive roller og dele informationer, mens engagementet (eller ”Commitment”, som det hedder i bogen og sikkert også på CBS-dansk) vedrører lysten og energien som lægges i det, man vil opnå.

Har man disse parametre på plads, mener Anders Trillingsgaard at man er kommet ét skridt tættere på en mere holdbar og effektiv måde at lede på.

I bogen har han opstillet seks enkle principper for at lede sammen, der alle er taget fra hans erfaringer som forsker og ledelsesrådgiver.

Udover dette rummer bogen en række virkelighedsnære cases, samt nogle øvelser og værktøjer der kan bruges af dem som vil skabe mere ledelse sammen.

Anders Trillingsgaard er ph.d., autoriseret psykolog, forskningschef og konsulent samt bestyrelsesformand i konsulenthuset UKON. Han er også forfatter til Ledelsesteamet gentænkt (2015), Teamwork and Leadership Redefined (2021) og har været redaktør på bogen Feedback gentænkt (2017).

Titel: Meget mere ledelse - med de samme kræfter

Forfatter: Anders Trillingsgaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest