Kinesiske hackere trængt ind i hollandsk militær-netværk

Statssponsorerede kinesiske spioner tiltvang sig adgang til hollandsk forsvars netværk sidste år. Hollandsk efterretningstjeneste påpeger, at det er en del af en større trend fra Beijing mod Holland og dets allierede.

Artikel top billede

Ifølge hollandske efterretningstjenester har statsstøttet kinesiske hackere infiltreret et militært netværk i Holland.

Kinesiske hackere stod bag det cyberangreb, som sidste år ramte Hollands militær.

Det viser en rapport, som Hollands myndigheder netop har offentliggjort.

”Det er vigtigt, at sådanne spionaktiviteter begået af Kina kommer offentligheden for øre, da det vil hjælpe med at våge den internationale resiliens i forbindelse med den slags angreb,” udtaler den hollandske forsvarsminister Kajsa Ollongren til Reuters.

Hollands svar på FE og PET, som er kendt under akronymerne MIVD og AIVD, beskriver i sin rapport, at hackerne inficerede et militært netværk med malware.

Ifølge efterretningstjenesterne er det dog kun et netværk med ”unclassified research” brugt af 50 personer, som de kinesiske hackere fik adgang til.

Men selvom Hollands militær umiddelbart slap billigt fra hackerangrebet, konkluderer rapporten, at truslen fra kinesiske hackere bliver større og større.

Foruden militæret er det også universiteter og techselskaber, som er i farezonen for at blive angrebet af Kina. Det drejer sig blandt andet om ASML, der er den verdensførende leverandør af såkaldte litografi maskiner, der producerer chips.

Cybertruslen mod Danmark er høj

Det er ikke kun Holland, der skal være vågne overfor den stigende cybertrussel.

Center for Cybersikkerhed skriver sin seneste trusselvurdering fra 2023, at truslen fra cyberspionage mod Danmark ”forsat er meget høj.”

Derudover skriver CFCS, at ”det er sandsynligt, at truslen fra cyberspionage fremover vil blive skærpet mod mål inden for flere kritiske sektorer.”

Den hidtil største sag om cyberspionage i Danmark omhandlede TDC i forbindelse med udbud af 5G-nettet, hvor kinesiske Huawei eftersigende brugte mystiske droner, skjulte mikrofoner og overvågede TDCs ansatte i nattelivet i 2019.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg