Kinesiske hackere trængt ind i hollandsk militær-netværk

Statssponsorerede kinesiske spioner tiltvang sig adgang til hollandsk forsvars netværk sidste år. Hollandsk efterretningstjeneste påpeger, at det er en del af en større trend fra Beijing mod Holland og dets allierede.

Artikel top billede

Ifølge hollandske efterretningstjenester har statsstøttet kinesiske hackere infiltreret et militært netværk i Holland.

Kinesiske hackere stod bag det cyberangreb, som sidste år ramte Hollands militær.

Det viser en rapport, som Hollands myndigheder netop har offentliggjort.

”Det er vigtigt, at sådanne spionaktiviteter begået af Kina kommer offentligheden for øre, da det vil hjælpe med at våge den internationale resiliens i forbindelse med den slags angreb,” udtaler den hollandske forsvarsminister Kajsa Ollongren til Reuters.

Hollands svar på FE og PET, som er kendt under akronymerne MIVD og AIVD, beskriver i sin rapport, at hackerne inficerede et militært netværk med malware.

Ifølge efterretningstjenesterne er det dog kun et netværk med ”unclassified research” brugt af 50 personer, som de kinesiske hackere fik adgang til.

Men selvom Hollands militær umiddelbart slap billigt fra hackerangrebet, konkluderer rapporten, at truslen fra kinesiske hackere bliver større og større.

Foruden militæret er det også universiteter og techselskaber, som er i farezonen for at blive angrebet af Kina. Det drejer sig blandt andet om ASML, der er den verdensførende leverandør af såkaldte litografi maskiner, der producerer chips.

Cybertruslen mod Danmark er høj

Det er ikke kun Holland, der skal være vågne overfor den stigende cybertrussel.

Center for Cybersikkerhed skriver sin seneste trusselvurdering fra 2023, at truslen fra cyberspionage mod Danmark ”forsat er meget høj.”

Derudover skriver CFCS, at ”det er sandsynligt, at truslen fra cyberspionage fremover vil blive skærpet mod mål inden for flere kritiske sektorer.”

Den hidtil største sag om cyberspionage i Danmark omhandlede TDC i forbindelse med udbud af 5G-nettet, hvor kinesiske Huawei eftersigende brugte mystiske droner, skjulte mikrofoner og overvågede TDCs ansatte i nattelivet i 2019.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S