Tysk domstol vil blokere for salg af visse Intel-chips: Kan ramme salget af HP og Dell enheder

Flere processor-familier fra Intel menes at have brudt tysk patentlov.

Artikel top billede

En domstol i Düsseldorf i Tyskland har afgjort, at Intel har forbrudt sig med de tyske patentregler, hvilket leder til at selskabet skal indstille salget af en stribe processor-familier.

Det skriver Financial Times.

Intel har ifølge domstolen forbrudt sig med patenter omhandlende strømstyringsteknologi fra R2 Semiconductors.

Processorer fra Intels 10., 11. og 12. generations Core-processorer og Xeon Scalable 'Ice Lake Server' serier samt bærbare, desktop og server-enheder med processorerne ombord, menes at bryde patentrettighederne.

Serierne er senere blevet afløst af 13. og 14. generationer fra Intel, men både HP og Dell fører aktuelt produkter med de blokerede processorer ombord.

Intels har anket afgørelsen og påpeger, at en lignende sag med R2 Semiconductors er blevet ført i USA, hvor Intel klarede frisag. Chip-giganten beskylder samtidig R2 Semiconductors for at være en ’patent-troll’.

”Intel mener at virksomheder som R2, som alene lader til at være en skalvirksomhed hvis eneste forretning er søgsmål, bør ikke have lov til at kunne blokere for processorer og andre lignende kritiske komponenter på bekostning af forbrugere, medarbejdere, national sikkerhed og økonomien,” lyder det i en udtalelse fra Intel.

Selskabet siger samtidig at det vil sikre, at sine partnere og kunder er beskyttet mod udgifter forbundet med eventuelle søgsmål.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect