Tysk domstol vil blokere for salg af visse Intel-chips: Kan ramme salget af HP og Dell enheder

Flere processor-familier fra Intel menes at have brudt tysk patentlov.

Artikel top billede

En domstol i Düsseldorf i Tyskland har afgjort, at Intel har forbrudt sig med de tyske patentregler, hvilket leder til at selskabet skal indstille salget af en stribe processor-familier.

Det skriver Financial Times.

Intel har ifølge domstolen forbrudt sig med patenter omhandlende strømstyringsteknologi fra R2 Semiconductors.

Processorer fra Intels 10., 11. og 12. generations Core-processorer og Xeon Scalable 'Ice Lake Server' serier samt bærbare, desktop og server-enheder med processorerne ombord, menes at bryde patentrettighederne.

Serierne er senere blevet afløst af 13. og 14. generationer fra Intel, men både HP og Dell fører aktuelt produkter med de blokerede processorer ombord.

Intels har anket afgørelsen og påpeger, at en lignende sag med R2 Semiconductors er blevet ført i USA, hvor Intel klarede frisag. Chip-giganten beskylder samtidig R2 Semiconductors for at være en ’patent-troll’.

”Intel mener at virksomheder som R2, som alene lader til at være en skalvirksomhed hvis eneste forretning er søgsmål, bør ikke have lov til at kunne blokere for processorer og andre lignende kritiske komponenter på bekostning af forbrugere, medarbejdere, national sikkerhed og økonomien,” lyder det i en udtalelse fra Intel.

Selskabet siger samtidig at det vil sikre, at sine partnere og kunder er beskyttet mod udgifter forbundet med eventuelle søgsmål.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S