Tysk domstol vil blokere for salg af visse Intel-chips: Kan ramme salget af HP og Dell enheder

Flere processor-familier fra Intel menes at have brudt tysk patentlov.

Artikel top billede

En domstol i Düsseldorf i Tyskland har afgjort, at Intel har forbrudt sig med de tyske patentregler, hvilket leder til at selskabet skal indstille salget af en stribe processor-familier.

Det skriver Financial Times.

Intel har ifølge domstolen forbrudt sig med patenter omhandlende strømstyringsteknologi fra R2 Semiconductors.

Processorer fra Intels 10., 11. og 12. generations Core-processorer og Xeon Scalable 'Ice Lake Server' serier samt bærbare, desktop og server-enheder med processorerne ombord, menes at bryde patentrettighederne.

Serierne er senere blevet afløst af 13. og 14. generationer fra Intel, men både HP og Dell fører aktuelt produkter med de blokerede processorer ombord.

Intels har anket afgørelsen og påpeger, at en lignende sag med R2 Semiconductors er blevet ført i USA, hvor Intel klarede frisag. Chip-giganten beskylder samtidig R2 Semiconductors for at være en ’patent-troll’.

”Intel mener at virksomheder som R2, som alene lader til at være en skalvirksomhed hvis eneste forretning er søgsmål, bør ikke have lov til at kunne blokere for processorer og andre lignende kritiske komponenter på bekostning af forbrugere, medarbejdere, national sikkerhed og økonomien,” lyder det i en udtalelse fra Intel.

Selskabet siger samtidig at det vil sikre, at sine partnere og kunder er beskyttet mod udgifter forbundet med eventuelle søgsmål.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    inforevision A/S

    .NET-udvikler til digitaliseringsprojekter

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser/konsulent indenfor AI

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job