Tysk domstol vil blokere for salg af visse Intel-chips: Kan ramme salget af HP og Dell enheder

Flere processor-familier fra Intel menes at have brudt tysk patentlov.

Artikel top billede

En domstol i Düsseldorf i Tyskland har afgjort, at Intel har forbrudt sig med de tyske patentregler, hvilket leder til at selskabet skal indstille salget af en stribe processor-familier.

Det skriver Financial Times.

Intel har ifølge domstolen forbrudt sig med patenter omhandlende strømstyringsteknologi fra R2 Semiconductors.

Processorer fra Intels 10., 11. og 12. generations Core-processorer og Xeon Scalable 'Ice Lake Server' serier samt bærbare, desktop og server-enheder med processorerne ombord, menes at bryde patentrettighederne.

Serierne er senere blevet afløst af 13. og 14. generationer fra Intel, men både HP og Dell fører aktuelt produkter med de blokerede processorer ombord.

Intels har anket afgørelsen og påpeger, at en lignende sag med R2 Semiconductors er blevet ført i USA, hvor Intel klarede frisag. Chip-giganten beskylder samtidig R2 Semiconductors for at være en ’patent-troll’.

”Intel mener at virksomheder som R2, som alene lader til at være en skalvirksomhed hvis eneste forretning er søgsmål, bør ikke have lov til at kunne blokere for processorer og andre lignende kritiske komponenter på bekostning af forbrugere, medarbejdere, national sikkerhed og økonomien,” lyder det i en udtalelse fra Intel.

Selskabet siger samtidig at det vil sikre, at sine partnere og kunder er beskyttet mod udgifter forbundet med eventuelle søgsmål.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird