Meta og TikTok sagsøger EU efter ny lov: Urimeligt, at vi skal betale

De to sociale medieplatformen er ikke tilfredse med Digital Services Act.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Meta og Tiktok er gået til kamp mod EU-Kommissionen.

De to SoMe-giganter sagsøger kommissionen på grund af lovpakken Digital Services Act (DSA).

DSA er en forordning fra EU, hvor der indføres en række nye regler for store digitale platforme. Det tæller onlinemarkedspladser, sociale netværk, indholdsdelingsplatforme, appbutikker og online rejse- og indkvarteringsplatforme.

Kort fortalt går forordningen ud på, at store platforme med over 45 millioner månedlige brugere i højere grad skal kontrollere det indhold, der deles for at undgå skadeligt indhold.

Grunden til retssagen er, at EU-Kommissionen kræver et årligt tilsynsgebyr fra virksomheder, der er blevet udpeget under DSA, og det gider TikTok og Meta ikke at betale.

Det skriver Euractiv.

"Vi støtter DSA's mål og har allerede indført en række foranstaltninger for at hjælpe os med at opfylde vores regulatoriske forpligtelser, men vi er uenige i den metode, der er brugt til at beregne disse gebyrer," lyder det i en meddelelse fra Meta til mediet.

Fra TikTok lød det, at man "er uenige i gebyret og appellerer af en række grunde, herunder brugen af ​​fejlagtige tredjepartsestimater af vores månedlige aktive brugertal som grundlag for at beregne det samlede beløb."

TikTok har allerede betalt gebyret for at overholde loven, men der hersker ikke just tilfredshed med reglerne.

Kommissionen anslog sidste år, at det vil koste 337 millioner kroner at overholde DSA, og derfor begyndte kommissionen at opkræve et gebyr.

"Den 27. november 2023 vedtog Kommissionen en beslutning, der fastsætter de individuelle gebyrer, som meget store onlineplatforme og meget store onlinesøgemaskiner er underlagt for tilsyns- og håndhævelsesopgaver i henhold til Digital Services Act," oplyser Kommissionen til mediet.

Alle de store onlineplatforme er underlagt gebyret. Gebyrerne kan variere for hver enkelt virksomhed, og der nævnes ingen konkrete tal.

Meta, som ejer Facebook, Instagram, Threads og Whatsapp, er blandt andet utilfreds med, at virksomheder, der har røde tal på bundlinjen ikke skal betale, og derfor skal dem med overskud betale mere, lyder det.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job