Meta og TikTok sagsøger EU efter ny lov: Urimeligt, at vi skal betale

De to sociale medieplatformen er ikke tilfredse med Digital Services Act.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Meta og Tiktok er gået til kamp mod EU-Kommissionen.

De to SoMe-giganter sagsøger kommissionen på grund af lovpakken Digital Services Act (DSA).

DSA er en forordning fra EU, hvor der indføres en række nye regler for store digitale platforme. Det tæller onlinemarkedspladser, sociale netværk, indholdsdelingsplatforme, appbutikker og online rejse- og indkvarteringsplatforme.

Kort fortalt går forordningen ud på, at store platforme med over 45 millioner månedlige brugere i højere grad skal kontrollere det indhold, der deles for at undgå skadeligt indhold.

Grunden til retssagen er, at EU-Kommissionen kræver et årligt tilsynsgebyr fra virksomheder, der er blevet udpeget under DSA, og det gider TikTok og Meta ikke at betale.

Det skriver Euractiv.

"Vi støtter DSA's mål og har allerede indført en række foranstaltninger for at hjælpe os med at opfylde vores regulatoriske forpligtelser, men vi er uenige i den metode, der er brugt til at beregne disse gebyrer," lyder det i en meddelelse fra Meta til mediet.

Fra TikTok lød det, at man "er uenige i gebyret og appellerer af en række grunde, herunder brugen af ​​fejlagtige tredjepartsestimater af vores månedlige aktive brugertal som grundlag for at beregne det samlede beløb."

TikTok har allerede betalt gebyret for at overholde loven, men der hersker ikke just tilfredshed med reglerne.

Kommissionen anslog sidste år, at det vil koste 337 millioner kroner at overholde DSA, og derfor begyndte kommissionen at opkræve et gebyr.

"Den 27. november 2023 vedtog Kommissionen en beslutning, der fastsætter de individuelle gebyrer, som meget store onlineplatforme og meget store onlinesøgemaskiner er underlagt for tilsyns- og håndhævelsesopgaver i henhold til Digital Services Act," oplyser Kommissionen til mediet.

Alle de store onlineplatforme er underlagt gebyret. Gebyrerne kan variere for hver enkelt virksomhed, og der nævnes ingen konkrete tal.

Meta, som ejer Facebook, Instagram, Threads og Whatsapp, er blandt andet utilfreds med, at virksomheder, der har røde tal på bundlinjen ikke skal betale, og derfor skal dem med overskud betale mere, lyder det.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S