Meta og TikTok sagsøger EU efter ny lov: Urimeligt, at vi skal betale

De to sociale medieplatformen er ikke tilfredse med Digital Services Act.

Artikel top billede

(Foto: Vecteezy/sasirin pamai)

Meta og Tiktok er gået til kamp mod EU-Kommissionen.

De to SoMe-giganter sagsøger kommissionen på grund af lovpakken Digital Services Act (DSA).

DSA er en forordning fra EU, hvor der indføres en række nye regler for store digitale platforme. Det tæller onlinemarkedspladser, sociale netværk, indholdsdelingsplatforme, appbutikker og online rejse- og indkvarteringsplatforme.

Kort fortalt går forordningen ud på, at store platforme med over 45 millioner månedlige brugere i højere grad skal kontrollere det indhold, der deles for at undgå skadeligt indhold.

Grunden til retssagen er, at EU-Kommissionen kræver et årligt tilsynsgebyr fra virksomheder, der er blevet udpeget under DSA, og det gider TikTok og Meta ikke at betale.

Det skriver Euractiv.

"Vi støtter DSA's mål og har allerede indført en række foranstaltninger for at hjælpe os med at opfylde vores regulatoriske forpligtelser, men vi er uenige i den metode, der er brugt til at beregne disse gebyrer," lyder det i en meddelelse fra Meta til mediet.

Fra TikTok lød det, at man "er uenige i gebyret og appellerer af en række grunde, herunder brugen af ​​fejlagtige tredjepartsestimater af vores månedlige aktive brugertal som grundlag for at beregne det samlede beløb."

TikTok har allerede betalt gebyret for at overholde loven, men der hersker ikke just tilfredshed med reglerne.

Kommissionen anslog sidste år, at det vil koste 337 millioner kroner at overholde DSA, og derfor begyndte kommissionen at opkræve et gebyr.

"Den 27. november 2023 vedtog Kommissionen en beslutning, der fastsætter de individuelle gebyrer, som meget store onlineplatforme og meget store onlinesøgemaskiner er underlagt for tilsyns- og håndhævelsesopgaver i henhold til Digital Services Act," oplyser Kommissionen til mediet.

Alle de store onlineplatforme er underlagt gebyret. Gebyrerne kan variere for hver enkelt virksomhed, og der nævnes ingen konkrete tal.

Meta, som ejer Facebook, Instagram, Threads og Whatsapp, er blandt andet utilfreds med, at virksomheder, der har røde tal på bundlinjen ikke skal betale, og derfor skal dem med overskud betale mere, lyder det.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse