Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Michael Ørnø efter kras kritik fra Rigsrevisionen: Sådan vil Statens It komme udfordringerne med serverstyring til livs

Interview: Direktøren for Statens It, Michael Ørnø, kalder Rigsrevisionens rapport god og mener, at den har givet anledning til at få styr på nogle ting. Samtidig mener han dog, at kritikken skal sættes i kontekst, og at man skal tale om løsninger.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Det siger Michael Ørnø om Rigsrevisionens rapport.
  • Sådan vil Statens It komme udfordringerne med serverstyring til livs.
  • Det siger Michael Ørnø om, hvorvidt Statens It har det rette mandat.
1.222
6:15 min
Da Rigsrevisionen i begyndelsen af december 2023 i særdeles hårde vendinger løftede pegefingeren over for Statens It og dets problemer med at holde styr på servere, så var kritikken berettiget.

Det siger direktør i Statens It Michael Ørnø til Computerworld.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske virksomheder vil væk fra amerikanske sikkerheds-leverandører: Giver Trend Micro vind i sejlene som aldrig før

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

FE's øverste chef Svend Larsen løfter sløret: Danmark i gang med offensive cyberangreb lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft retter fejl i ny Windows 11-opdatering: Har ramt virksomheder over hele verden

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Den velsmurte opkøbsmaskine Visma buldrer frem i Danmark: "Vi har enormt loyale kunder, som er glade for vores produkter"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sidder tungt på alle rettigheder: Rigspolitiet har ingen andre muligheder end at tegne ny it-kontrakt med Microsoft