Nvidia taber til Intel i kamp om HPC-ydelse – men vinder på afgørende parameter

Nye benchmark-tal viser, at Nvidia døjer med at slå Intel på ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

Nvidias spritnye ’Grace’ processor til HPC-supercomputere taber til Intel, når det gælder rå ydelse.

I den nyligt idriftsatte supercomputer fra Barcelona Supercomputing Center (BSC) viser Nvidias nye processor at tabe terræn i forhold til to af Intels 48-kernede Sapphire Rapids CPU’er (Xeon Max 9468).

Det skriver tech-mediet Toms Hardware.

Grace-chippen er Nvidias første egenudviklede CPU og er bygget omkring 72 kerner med ARM-arkitektur.

Benchmark resultater fra BSC viser, at Grace kun vinder mod Intels i tre og ud af otte HPC-fokuserede tests, til trods for en nyere fremstillingsproces.

Den konkurrerende Intel enhed nød dog godt af lynhurtigt HBM-hukommelse samt af et numerisk overtag med to gang 48 regnekerner i spil.

Nvidia vinder på afgørende parameter

Nvidias nye chip er dog tunet til blot at bruge 500 watt, mens Intel-enhederne altså trækker to gange 350 watt for at slå Nvidia på ydelsen.

Selskabet har selv fremturet, at Grace-chippen er i stand til at levere op til dobbelt så høj ydelse per watt end både Intels Sapphire Rapids og AMD’s Genoa-baserede EPYC-processorer.

Normeres ydelsen efter de såkaldte TDP-mål, leverer Grace-chippen mellem 16 og 78 procent højere ydelse i de forskellige benchmarks, skriver mediet, som samtidig noterer, at nyere chips fra både AMD og Intel ikke er blevet testet i sammenligningen.

Intels ’Emerald Rapids’ Xeon-processorer og AMD’s ’Zen 4’ baserede Epix ditto, figurerede ikke i testen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job