Nvidia taber til Intel i kamp om HPC-ydelse – men vinder på afgørende parameter

Nye benchmark-tal viser, at Nvidia døjer med at slå Intel på ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

Nvidias spritnye ’Grace’ processor til HPC-supercomputere taber til Intel, når det gælder rå ydelse.

I den nyligt idriftsatte supercomputer fra Barcelona Supercomputing Center (BSC) viser Nvidias nye processor at tabe terræn i forhold til to af Intels 48-kernede Sapphire Rapids CPU’er (Xeon Max 9468).

Det skriver tech-mediet Toms Hardware.

Grace-chippen er Nvidias første egenudviklede CPU og er bygget omkring 72 kerner med ARM-arkitektur.

Benchmark resultater fra BSC viser, at Grace kun vinder mod Intels i tre og ud af otte HPC-fokuserede tests, til trods for en nyere fremstillingsproces.

Den konkurrerende Intel enhed nød dog godt af lynhurtigt HBM-hukommelse samt af et numerisk overtag med to gang 48 regnekerner i spil.

Nvidia vinder på afgørende parameter

Nvidias nye chip er dog tunet til blot at bruge 500 watt, mens Intel-enhederne altså trækker to gange 350 watt for at slå Nvidia på ydelsen.

Selskabet har selv fremturet, at Grace-chippen er i stand til at levere op til dobbelt så høj ydelse per watt end både Intels Sapphire Rapids og AMD’s Genoa-baserede EPYC-processorer.

Normeres ydelsen efter de såkaldte TDP-mål, leverer Grace-chippen mellem 16 og 78 procent højere ydelse i de forskellige benchmarks, skriver mediet, som samtidig noterer, at nyere chips fra både AMD og Intel ikke er blevet testet i sammenligningen.

Intels ’Emerald Rapids’ Xeon-processorer og AMD’s ’Zen 4’ baserede Epix ditto, figurerede ikke i testen.

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Product Owner - Produktudvikling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S