Nvidia taber til Intel i kamp om HPC-ydelse – men vinder på afgørende parameter

Nye benchmark-tal viser, at Nvidia døjer med at slå Intel på ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

Nvidias spritnye ’Grace’ processor til HPC-supercomputere taber til Intel, når det gælder rå ydelse.

I den nyligt idriftsatte supercomputer fra Barcelona Supercomputing Center (BSC) viser Nvidias nye processor at tabe terræn i forhold til to af Intels 48-kernede Sapphire Rapids CPU’er (Xeon Max 9468).

Det skriver tech-mediet Toms Hardware.

Grace-chippen er Nvidias første egenudviklede CPU og er bygget omkring 72 kerner med ARM-arkitektur.

Benchmark resultater fra BSC viser, at Grace kun vinder mod Intels i tre og ud af otte HPC-fokuserede tests, til trods for en nyere fremstillingsproces.

Den konkurrerende Intel enhed nød dog godt af lynhurtigt HBM-hukommelse samt af et numerisk overtag med to gang 48 regnekerner i spil.

Nvidia vinder på afgørende parameter

Nvidias nye chip er dog tunet til blot at bruge 500 watt, mens Intel-enhederne altså trækker to gange 350 watt for at slå Nvidia på ydelsen.

Selskabet har selv fremturet, at Grace-chippen er i stand til at levere op til dobbelt så høj ydelse per watt end både Intels Sapphire Rapids og AMD’s Genoa-baserede EPYC-processorer.

Normeres ydelsen efter de såkaldte TDP-mål, leverer Grace-chippen mellem 16 og 78 procent højere ydelse i de forskellige benchmarks, skriver mediet, som samtidig noterer, at nyere chips fra både AMD og Intel ikke er blevet testet i sammenligningen.

Intels ’Emerald Rapids’ Xeon-processorer og AMD’s ’Zen 4’ baserede Epix ditto, figurerede ikke i testen.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S