Nvidia taber til Intel i kamp om HPC-ydelse – men vinder på afgørende parameter

Nye benchmark-tal viser, at Nvidia døjer med at slå Intel på ydelsen.

Artikel top billede

(Foto: Nvidia PR)

Nvidias spritnye ’Grace’ processor til HPC-supercomputere taber til Intel, når det gælder rå ydelse.

I den nyligt idriftsatte supercomputer fra Barcelona Supercomputing Center (BSC) viser Nvidias nye processor at tabe terræn i forhold til to af Intels 48-kernede Sapphire Rapids CPU’er (Xeon Max 9468).

Det skriver tech-mediet Toms Hardware.

Grace-chippen er Nvidias første egenudviklede CPU og er bygget omkring 72 kerner med ARM-arkitektur.

Benchmark resultater fra BSC viser, at Grace kun vinder mod Intels i tre og ud af otte HPC-fokuserede tests, til trods for en nyere fremstillingsproces.

Den konkurrerende Intel enhed nød dog godt af lynhurtigt HBM-hukommelse samt af et numerisk overtag med to gang 48 regnekerner i spil.

Nvidia vinder på afgørende parameter

Nvidias nye chip er dog tunet til blot at bruge 500 watt, mens Intel-enhederne altså trækker to gange 350 watt for at slå Nvidia på ydelsen.

Selskabet har selv fremturet, at Grace-chippen er i stand til at levere op til dobbelt så høj ydelse per watt end både Intels Sapphire Rapids og AMD’s Genoa-baserede EPYC-processorer.

Normeres ydelsen efter de såkaldte TDP-mål, leverer Grace-chippen mellem 16 og 78 procent højere ydelse i de forskellige benchmarks, skriver mediet, som samtidig noterer, at nyere chips fra både AMD og Intel ikke er blevet testet i sammenligningen.

Intels ’Emerald Rapids’ Xeon-processorer og AMD’s ’Zen 4’ baserede Epix ditto, figurerede ikke i testen.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S