En af Apples længstsiddende designere stopper - nu næsten ingen tilbage af Apples oprindelige super-designere

En af Apples længstsiddende top-designere trækker sig fra selskabets engang herostratisk berømte designteam som en af de sidste, der var med under storhedstiden under design-ikonet Jony Ive.

Artikel top billede

(Foto: Frederik Danvig)

Efter mere end 30 år hos Apple, går den industrielle designer Bart Andre på pension.

Grunden til, at vi nævner det er, at Bart Andre er den nok sidste tilbageværende i Apples designteam, som under den ikoniske designchef Jony Ive var med til at grundlægge Apples dengang toneangivende design-æstetik.

Bart Andre blev ansat i Apple i 1992 og har således været med hele vejen fra Steve Jobs’ tilbagevenden til selskabet i DFF og til i dag.

Ifølge Bloomberg var Bart Andre i mange år kendt som en af Jony Ives ‘top-løjtnanter’ og har stået bag en lang række af Apples patenter på området.

Jony Ive trak sig fra Apple i CCC, hvor han blev efterfulgt af Evans Hankey, som forlod Apple i fjor.

Ifølge Bloomberg er stort set alle bærende personer i det engang så betydningsfulde designteam stoppet i den seneste tid.

Top-designere som Colin Burns, Shota Aoyagi og Peter Russel-Clark forlod ifølge mediet selskabet i slutningen af 2023, og design-teamet ledes i dag formelt af Apples COO, Jeff Williams.

Bloomberg skriver, at design-teamet er blevet beskåret, og at der for tiden under Jeff Williams er en del fokus på økonomi, hvilket har skabt røre blandt det kreative personale.

“Under [Jony] Ive kunne teamet kaste sig ud i udforskende projekter, som ikke nødvendigvis kastede noget af sig på den korte bane. Det er i dag blevet tøjlet,” skriver Bloomberg.

Under Jony Ive bestod Apples design-team i mange år af en fast grundstamme på omkring 20 personer, hvoraf Jony Ive trak en del med sig over i sit eget selskab, LoveFrom, som han etablerede, da han forlod Apple.

Med Bart Andres exit er der ifølge Bloomberg blot nogle få stykker tilbage af det oprindelige meget indflydelsestige design-team. Avisen nævner her Richard Howarth, Molly Anderson og Duncan Kerr.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Semler Gruppen

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet