Cisco vil fyre 4.000 medarbejdere: Omsætning er under pres

Forretningen går ikke så godt som forventet for Cisco, der varsler stor fyringsrunde. 4.000 ansatte står til at ryge ud.

Artikel top billede

Omsætningen ser ikke ud til at kunne lande på det niveau, som Cisco havde forventet. Derfor skal der gøres noget.

Sådan lyder det fra Cisco, der nu varsler stor reduktion i medarbejderstaben.

Samlet set vil Cisco beskære medarbejderstaben med 4.000 ansatte. Det svarer til omkring fem procent af den samlede stab.

Cisco har i Danmark omkring 150 medarbejdere, og overføres fyringsvarslet lige over, vil det svare til, at der skal opsiges syv-otte medarbejdere i den danske forretning.

Selskabet nedjusterer samtidig forventningerne til årets omsætning med flere milliarder kroner til nu at ligge i intervallet mellem 51,5 milliarder dollar og 52,5 milliarder dollar.

Cisco meddeler, at der for tiden fortsat er lav efterspørgsel efter selskabets løsninger blandt eksempelvis tele-virksomhederne, som er blandt hovedkunderne.

TIl Reuters peger analytikere på, at tele-selskaber har skåret ned for deres investeringer i den senere tid, hvor de i stedet generelt har fokuseret på at få ryddet ud på deres lagre af netværks-udstyr fremfor at indkøbe nyt.

Vurderingen er, at teleselskaberne er i bund på deres lagre i enten slutningen af 2024 eller begyndelsen af 2025.

Cisco har - som mange andre - for tiden rettet søgelyset mod AI i et forsøg på at få gang i væksten. Det sker blandt andet i samarbejde med Nvidia, som anvender Ciscos ethernet i sit tilbud rettet ud mod datacentre.

Cisco meddeler, at den kommende fyringsrunde vil komme til at koste omkring 800 millioner dollar.

Selskabet er blot det seneste i en lang række tech-selskaber, der har skåret ned på medarbejderstaben.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S