Cisco vil fyre 4.000 medarbejdere: Omsætning er under pres

Forretningen går ikke så godt som forventet for Cisco, der varsler stor fyringsrunde. 4.000 ansatte står til at ryge ud.

Artikel top billede

Omsætningen ser ikke ud til at kunne lande på det niveau, som Cisco havde forventet. Derfor skal der gøres noget.

Sådan lyder det fra Cisco, der nu varsler stor reduktion i medarbejderstaben.

Samlet set vil Cisco beskære medarbejderstaben med 4.000 ansatte. Det svarer til omkring fem procent af den samlede stab.

Cisco har i Danmark omkring 150 medarbejdere, og overføres fyringsvarslet lige over, vil det svare til, at der skal opsiges syv-otte medarbejdere i den danske forretning.

Selskabet nedjusterer samtidig forventningerne til årets omsætning med flere milliarder kroner til nu at ligge i intervallet mellem 51,5 milliarder dollar og 52,5 milliarder dollar.

Cisco meddeler, at der for tiden fortsat er lav efterspørgsel efter selskabets løsninger blandt eksempelvis tele-virksomhederne, som er blandt hovedkunderne.

TIl Reuters peger analytikere på, at tele-selskaber har skåret ned for deres investeringer i den senere tid, hvor de i stedet generelt har fokuseret på at få ryddet ud på deres lagre af netværks-udstyr fremfor at indkøbe nyt.

Vurderingen er, at teleselskaberne er i bund på deres lagre i enten slutningen af 2024 eller begyndelsen af 2025.

Cisco har - som mange andre - for tiden rettet søgelyset mod AI i et forsøg på at få gang i væksten. Det sker blandt andet i samarbejde med Nvidia, som anvender Ciscos ethernet i sit tilbud rettet ud mod datacentre.

Cisco meddeler, at den kommende fyringsrunde vil komme til at koste omkring 800 millioner dollar.

Selskabet er blot det seneste i en lang række tech-selskaber, der har skåret ned på medarbejderstaben.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS