Cisco vil fyre 4.000 medarbejdere: Omsætning er under pres

Forretningen går ikke så godt som forventet for Cisco, der varsler stor fyringsrunde. 4.000 ansatte står til at ryge ud.

Artikel top billede

Omsætningen ser ikke ud til at kunne lande på det niveau, som Cisco havde forventet. Derfor skal der gøres noget.

Sådan lyder det fra Cisco, der nu varsler stor reduktion i medarbejderstaben.

Samlet set vil Cisco beskære medarbejderstaben med 4.000 ansatte. Det svarer til omkring fem procent af den samlede stab.

Cisco har i Danmark omkring 150 medarbejdere, og overføres fyringsvarslet lige over, vil det svare til, at der skal opsiges syv-otte medarbejdere i den danske forretning.

Selskabet nedjusterer samtidig forventningerne til årets omsætning med flere milliarder kroner til nu at ligge i intervallet mellem 51,5 milliarder dollar og 52,5 milliarder dollar.

Cisco meddeler, at der for tiden fortsat er lav efterspørgsel efter selskabets løsninger blandt eksempelvis tele-virksomhederne, som er blandt hovedkunderne.

TIl Reuters peger analytikere på, at tele-selskaber har skåret ned for deres investeringer i den senere tid, hvor de i stedet generelt har fokuseret på at få ryddet ud på deres lagre af netværks-udstyr fremfor at indkøbe nyt.

Vurderingen er, at teleselskaberne er i bund på deres lagre i enten slutningen af 2024 eller begyndelsen af 2025.

Cisco har - som mange andre - for tiden rettet søgelyset mod AI i et forsøg på at få gang i væksten. Det sker blandt andet i samarbejde med Nvidia, som anvender Ciscos ethernet i sit tilbud rettet ud mod datacentre.

Cisco meddeler, at den kommende fyringsrunde vil komme til at koste omkring 800 millioner dollar.

Selskabet er blot det seneste i en lang række tech-selskaber, der har skåret ned på medarbejderstaben.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S