Microsoft vil investere 24 milliarder kroner i AI-infrastruktur i Tyskland

Microsoft vil over de næste to år investere 24 milliarder kroner i Tyskland i den største investeringsrunde i Tyskland i de senste 40 år.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Microsoft vil over de kommende to år pumpe 3,2 milliarder euro ind i investeringer i Tyskland.

Pengene kommer primært til at gå til opførelsen af datacentre og uddannelsesforløb og lignende i AI, som kan understøtte Microsofts indsatser på AI-området.

Det er Microsofts største investering i Tyskland i mange år.

CEO for Microsoft i Tyskland, Marianne Janik, vil ikke fortælle hvor nøjagtigt de kommende datacentre skal ligge, men oplyser ifølge tyske medier, at Microsoft fokuserer på det vestlige Rhinland og området omkring Tysklands finansielle centrum i Frankfurt.

Microsoft har i den seneste annonceret lignende kæmpeinvesteringer i udbygning af AI-infrastruktur i også Storbritannien, hvor selskabet i december meddelte, at det ville investere også 3,2 milliarder euro i udbygningen.

I november lød meldingen på samme måde, at Microsoft ville investere 3,2 milliarder dollar i udbygning af AI-infrastruktur i Australien.

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S