Microsoft vil investere 24 milliarder kroner i AI-infrastruktur i Tyskland

Microsoft vil over de næste to år investere 24 milliarder kroner i Tyskland i den største investeringsrunde i Tyskland i de senste 40 år.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Microsoft vil over de kommende to år pumpe 3,2 milliarder euro ind i investeringer i Tyskland.

Pengene kommer primært til at gå til opførelsen af datacentre og uddannelsesforløb og lignende i AI, som kan understøtte Microsofts indsatser på AI-området.

Det er Microsofts største investering i Tyskland i mange år.

CEO for Microsoft i Tyskland, Marianne Janik, vil ikke fortælle hvor nøjagtigt de kommende datacentre skal ligge, men oplyser ifølge tyske medier, at Microsoft fokuserer på det vestlige Rhinland og området omkring Tysklands finansielle centrum i Frankfurt.

Microsoft har i den seneste annonceret lignende kæmpeinvesteringer i udbygning af AI-infrastruktur i også Storbritannien, hvor selskabet i december meddelte, at det ville investere også 3,2 milliarder euro i udbygningen.

I november lød meldingen på samme måde, at Microsoft ville investere 3,2 milliarder dollar i udbygning af AI-infrastruktur i Australien.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo