Microsoft vil investere 24 milliarder kroner i AI-infrastruktur i Tyskland

Microsoft vil over de næste to år investere 24 milliarder kroner i Tyskland i den største investeringsrunde i Tyskland i de senste 40 år.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Microsoft vil over de kommende to år pumpe 3,2 milliarder euro ind i investeringer i Tyskland.

Pengene kommer primært til at gå til opførelsen af datacentre og uddannelsesforløb og lignende i AI, som kan understøtte Microsofts indsatser på AI-området.

Det er Microsofts største investering i Tyskland i mange år.

CEO for Microsoft i Tyskland, Marianne Janik, vil ikke fortælle hvor nøjagtigt de kommende datacentre skal ligge, men oplyser ifølge tyske medier, at Microsoft fokuserer på det vestlige Rhinland og området omkring Tysklands finansielle centrum i Frankfurt.

Microsoft har i den seneste annonceret lignende kæmpeinvesteringer i udbygning af AI-infrastruktur i også Storbritannien, hvor selskabet i december meddelte, at det ville investere også 3,2 milliarder euro i udbygningen.

I november lød meldingen på samme måde, at Microsoft ville investere 3,2 milliarder dollar i udbygning af AI-infrastruktur i Australien.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job