Microsoft vil investere 24 milliarder kroner i AI-infrastruktur i Tyskland

Microsoft vil over de næste to år investere 24 milliarder kroner i Tyskland i den største investeringsrunde i Tyskland i de senste 40 år.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Microsoft vil over de kommende to år pumpe 3,2 milliarder euro ind i investeringer i Tyskland.

Pengene kommer primært til at gå til opførelsen af datacentre og uddannelsesforløb og lignende i AI, som kan understøtte Microsofts indsatser på AI-området.

Det er Microsofts største investering i Tyskland i mange år.

CEO for Microsoft i Tyskland, Marianne Janik, vil ikke fortælle hvor nøjagtigt de kommende datacentre skal ligge, men oplyser ifølge tyske medier, at Microsoft fokuserer på det vestlige Rhinland og området omkring Tysklands finansielle centrum i Frankfurt.

Microsoft har i den seneste annonceret lignende kæmpeinvesteringer i udbygning af AI-infrastruktur i også Storbritannien, hvor selskabet i december meddelte, at det ville investere også 3,2 milliarder euro i udbygningen.

I november lød meldingen på samme måde, at Microsoft ville investere 3,2 milliarder dollar i udbygning af AI-infrastruktur i Australien.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS