Microsoft vil investere 24 milliarder kroner i AI-infrastruktur i Tyskland

Microsoft vil over de næste to år investere 24 milliarder kroner i Tyskland i den største investeringsrunde i Tyskland i de senste 40 år.

Artikel top billede

(Foto: Maheshkumar Painam/Unsplash)

Microsoft vil over de kommende to år pumpe 3,2 milliarder euro ind i investeringer i Tyskland.

Pengene kommer primært til at gå til opførelsen af datacentre og uddannelsesforløb og lignende i AI, som kan understøtte Microsofts indsatser på AI-området.

Det er Microsofts største investering i Tyskland i mange år.

CEO for Microsoft i Tyskland, Marianne Janik, vil ikke fortælle hvor nøjagtigt de kommende datacentre skal ligge, men oplyser ifølge tyske medier, at Microsoft fokuserer på det vestlige Rhinland og området omkring Tysklands finansielle centrum i Frankfurt.

Microsoft har i den seneste annonceret lignende kæmpeinvesteringer i udbygning af AI-infrastruktur i også Storbritannien, hvor selskabet i december meddelte, at det ville investere også 3,2 milliarder euro i udbygningen.

I november lød meldingen på samme måde, at Microsoft ville investere 3,2 milliarder dollar i udbygning af AI-infrastruktur i Australien.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S