It-firma scorer millioner på SMS'er

Danskernes brug af overtakserede tekstbeskeder og nye tjenester på mobiltelefonen giver millioner på bundlinjen hos it-firmaet Unwire. Selskabet har den danske mobilguru Juha Christensen i bestyrelsen og kigger nu ud over landets grænser.

Du var med at sikre endnu et millionoverskud til mobilfirmaet Unwire, hvis du var en af dem, der med SMS stemte på Mia og Thomas i finalen i det netop overståede tv-show Vild med Dans.

Selskabet står nemlig bag nummeret 1234 - og en lang række andre numre - der benyttes, når danskerne bruger mobiltelefonen til at sende overtakserede SMS'er.

Det kan aflæses på bundlinjen. I 2003 fik Unwire et overskud efter skat på 8,7 millioner kroner, mens kraftige investeringer i de bagvedliggende systemer sidste år begrænsede overskuddet til 2,6 millioner kroner.

Millioner af SMS'er

Unwire har eksisteret siden 1999 og selskabets teknologiske platform håndterer hver måned flere millioner SMS-beskeder. Ifølge Unwire selv gør det den til den mest benyttede mobilplatform i Danmark.

Administrerende direktør Ivan Sandqvist ønsker dog ikke at forklare selskabets evne til at tjene penge.

Unwire A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttoresultat10,016,3
Resultat af primær drift (EBIT)3,612,5
Resultat før skat 3,712,5
Resultat2,68,7
Egenkapital4,89,7
Antal ansatte148
- Vi har ikke noget ønske om at profilere os, så vi har ingen kommentarer, siger han.

Han har tidligere været administrerende direktør for venturefirmaet Wapincubators, som i dag ejer en del af Unwire. Wapincubators ejes delvist af teleanalytiker John Strand, som dermed også har del i Unwire.

Satser internationalt

Et andet velkendt navn er Juha Christensen, som sidder i bestyrelsen for Unwire. Han har senest været mobilchef for Macromedia og har tidligere været den højest placerede dansker i Microsoft.

Unwire får brug for de internationale ressourcer, for selskabet har nu etableret sig med egen teknisk platform i alle de nordiske lande, ligesom der er et tysk datterselskab.

Det gør, at indtjeningen næste år forventes at blive forbedret betragteligt, skriver ledelsen i selskabets årsregnskab.

Unwire beskæftiger sig ikke kun med SMS'er, men alle former for mobile tjenester. Blandt andet har Unwire hjulpet Stibo Graphic med at udvikle en mobil udgave af De Gule Sider for TDC, der kan fungere på alle mobiltelefoner og håndholdte computere (PDA'er).

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura