It-firma scorer millioner på SMS'er

Danskernes brug af overtakserede tekstbeskeder og nye tjenester på mobiltelefonen giver millioner på bundlinjen hos it-firmaet Unwire. Selskabet har den danske mobilguru Juha Christensen i bestyrelsen og kigger nu ud over landets grænser.

Du var med at sikre endnu et millionoverskud til mobilfirmaet Unwire, hvis du var en af dem, der med SMS stemte på Mia og Thomas i finalen i det netop overståede tv-show Vild med Dans.

Selskabet står nemlig bag nummeret 1234 - og en lang række andre numre - der benyttes, når danskerne bruger mobiltelefonen til at sende overtakserede SMS'er.

Det kan aflæses på bundlinjen. I 2003 fik Unwire et overskud efter skat på 8,7 millioner kroner, mens kraftige investeringer i de bagvedliggende systemer sidste år begrænsede overskuddet til 2,6 millioner kroner.

Millioner af SMS'er

Unwire har eksisteret siden 1999 og selskabets teknologiske platform håndterer hver måned flere millioner SMS-beskeder. Ifølge Unwire selv gør det den til den mest benyttede mobilplatform i Danmark.

Administrerende direktør Ivan Sandqvist ønsker dog ikke at forklare selskabets evne til at tjene penge.

Unwire A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Bruttoresultat10,016,3
Resultat af primær drift (EBIT)3,612,5
Resultat før skat 3,712,5
Resultat2,68,7
Egenkapital4,89,7
Antal ansatte148
- Vi har ikke noget ønske om at profilere os, så vi har ingen kommentarer, siger han.

Han har tidligere været administrerende direktør for venturefirmaet Wapincubators, som i dag ejer en del af Unwire. Wapincubators ejes delvist af teleanalytiker John Strand, som dermed også har del i Unwire.

Satser internationalt

Et andet velkendt navn er Juha Christensen, som sidder i bestyrelsen for Unwire. Han har senest været mobilchef for Macromedia og har tidligere været den højest placerede dansker i Microsoft.

Unwire får brug for de internationale ressourcer, for selskabet har nu etableret sig med egen teknisk platform i alle de nordiske lande, ligesom der er et tysk datterselskab.

Det gør, at indtjeningen næste år forventes at blive forbedret betragteligt, skriver ledelsen i selskabets årsregnskab.

Unwire beskæftiger sig ikke kun med SMS'er, men alle former for mobile tjenester. Blandt andet har Unwire hjulpet Stibo Graphic med at udvikle en mobil udgave af De Gule Sider for TDC, der kan fungere på alle mobiltelefoner og håndholdte computere (PDA'er).

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S